«Мене наполовину не стало», – Віталій Капранов написав епітафію на себе

20 Квітня 2024, 21:21
«Мене наполовину не стало», – Віталій Капранов написав епітафію на себе 325
«Мене наполовину не стало», – Віталій Капранов написав епітафію на себе

Дмитро Капранов завжди відзначався великою самовідданістю та пристрастю до української культури. Разом із своїм братом Віталієм, він вкладав своє життя у підтримку та просування української літератури та мистецтва як національного скарбу.

Про це йдеться в «епітафії на себе» на фейсбук-сторінці  Брати Капранови.

Попри труднощі та перешкоди, Дмитро Капранов вистояв у боротьбі за культурну незалежність України. Він активно підтримував українські бібліотеки та книгарні, організовував культурні заходи та акції, що сприяли популяризації української літератури та мови.

«Він поклав своє життя за цю націю, за цих людей, за цю культуру», – йдеться у дописі. 

Окрім видавничої діяльності,  брати зробили значний внесок у боротьбу за заборону ввезення російських книжок та підтримку українських видавців, що надзвичайно важливо для розвитку української культурної сфери.

«Боротьба за заборону ввезення російських книжок теж була нашою роботою, на жаль, виявилося, що потрібна була війна, щоб держава нарешті зробила це, але в результаті видавці стали реально заробляти гроші на українських книжках, а двадцять років тому вони ледь жевріли», – поділився Віталій Капранов. 

Дмитро також відзначався творчою ініціативністю, організовуючи унікальні заходи та проєкти на кшталт конкурсу Золотий Бабай та автопробігу на День книжки, які дозволяли популяризувати українську літературу серед різних шарів населення. 

Також Капранови вкладали кошти у масові жанри, яких українською не існувало – в тому числі дамські романи, трилери та фантастику. 

«Ми захищали бібліотеки та книгарні від знищення, ми писали публіцистику про культуру і мову - наприклад, знаменитий Закон Братів Капранових, який встановив зв'язок між кільістю бібліотек та кількістю голосів за Януковича. Ми захищали культуру від політиків, організовуючи акцію Україна - зона культурного лиха і змусили політиків відступити. Приз Золотий намордник, який ми вигадали, змінив ставлення до українців в іноземних посольствах – там припинилося хамство і зневага», – розповів пан Віталій. 

Також Капранови запустили процес самонавчання авторів на сайті Гоголівська @кадемія, виховавши ціле покоління українських письменників.

Газета «Друг читача», яка також є творінням рук братів, видавалася для того, щоб люди читали рецензії на книги. «Роман-газета» у якій видавалися українські твори. Також допомагали видавати журнал «Сучасність». 

«Ми палили рукописи під Кабміном, коли на книжку ввели ПДВ – не тому, що любимо вогонь, а тому, що треба було прорватися в телевізор, контрольований владою, і нам це вдалося. ПДВ скасували. Ми бігали по телеефірах кілька разів на тиждень, бо вважали, що письменник має бути активним учасником інформаційного процесу, бажаним гостем телешоу, і в титрах завжди вказували: письменник, щоб редактори знали – письменники є добрими спікерами. Ми перетворювали літературу в шоу – НЕП (Ніч Еротичної Поезії), ВІП (Вечір Іронічної Поезії), Кобзарськи слем, Клуб Бойових Митців. Літературна сцена на Країні Мрій, яку ми вигадали, задала формат для всіх фестивалів - на них усіх відтоді були літсцени», – розповів Віталій Капранов.

Брати Капранови «штовхали» поезію в театр і проєкти «Територія жінки», які збирали аншлаги та викликали безперервні овації людей, далеких від літератури.

Просували українську поезію в музику, створивши стиль кобза-реп - для того, щоб вона дійшла до більшої аудиторії.

«Ми проїхали всю Україну власною машиною, провели кілька сотень зустрічей у райцентрах – люди досі пам'ятають і досі вдячні. Ми несли книжки на вулицю – і з зеленого Запорожця, і з причепів-книгарень, що викликало судоми в організаторів Львівського форуму та київської влади», – йдеться у дописі на сторінці братів. 

Вони створювали концептуальні книжки – такі як «Мальована історія Незалежності України», «Веселих свят», «Історія Європи. Український погляд», які мали стати своєрідними самовчителями українськості для українців. 

Також видавали дитячі книжки, організовували шоу-програми виставок.

«Так, це не приносило прибутку, більше за те - вимагало грошей від нас, які ми мали заробляти паралельно, але ми це робили, щоб розігріти ринок, бо знали: якщо ринок запуститься, ми на ньому не загубимося. Зараз ринок запустився», – розповів письменник.

Чим далі займатиметься «Брати Капранови»

Віталій Капранов також зазначив, що ця діяльність тепер припиниться. 

«Я й пишу про все це у минулому часі, бо більше цього не буде. Бо мене наполовину не стало. І я пишу цю епітафію на себе – рідкісний жанр», – підсумував Віталій. 

У заключних рядках допису на фейсбук-стоірнці Віталій Капранов розповів про подальші плани, та на яких аспектах діяльності зосередить свої сили.

«Україна втратила досвідченого і креативного бійця інформаційної війни, який сам на себе донатив, сам організував людей, сам керувати операціями. Половина від мене вже не зможе так. Доведеться більше зосередитися на писанні книжок та сценаріїв. Письменник Брати Капранови продовжить творити. Звісно, якщо Бог дасть, а Бог, як ми бачимо, жорстокий», – поділився Капранов. 

 

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024