Українська поетка вперше увійшла до короткого списку міжнародної поетичної премії Griffin Poetry Prize

19 Квітня 2024, 10:54
Фото з фейсбук-сторінки Галини Крук 1771
Фото з фейсбук-сторінки Галини Крук

Поетка Галина Крук увійшла до короткого списку міжнародної поетичної премії Griffin Poetry Prize з книжкою «Прискорений курс з «Коктейлів Молотова».

Про це повідомили на сайті премії.

«Ці вірші-свідчення можуть бути створені під час жахливої ​​війни, написані в часи смути та без дозвілля, але майстерність української поетеси Галини Крук очевидна на кожній сторінці, уважні сцени та дивовижні деталі дають уявити жахливу ситуацію в її країні, але також непокору народу: «війна не підходить решті світу / як каліцтво у вечірній сукні: / вигляд надто важкий / мова надто гостра / деталі надто брутальні», – йдеться у висновку журі.

Більшість поезій у збірці написана після 24-го лютого, паралельно українською й англійською мовами.

«Вірші Крук борються з голими екзистенційними питаннями, час від часу перетворюючись на молитву, на розмову з безжальним богом, благаючи «не втихомирювати голос гніву». Що ви берете з собою, коли «навіть ключі / не є необхідними»? Як зберегти надію, усвідомлюючи, що людське тепло може бути смертоносним під час війни та її тепловізійних приладів, як впоратися з втратою впевненості, коли коники продовжують цвірінькати, а снаряди сідають на поля, як перелітні птахи? Іноді ніжні, пропонуючи дивовижні моменти вперто незмінної краси, іноді гіркі й жорсткі, вірші Крук також є нагадуванням для решти світу «прийняти нас, як ліки неприємні». Потрібна і потужна збірка», – написали на сайті премії.

Збірку переклали доцентка катедри слов’янської літератури та культури Стенфордського університету Юлія Ільчук і професорка літератури в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго Амелія М. Глейзер.

Закликала підтримати Галину й українська письменниця Оксана Забужко

«У фінал найпрестижнішої в англомовному світі премії за поезію – Griffin Poetry Prize – вийшла збірка Галини Крук!!! Можна (і треба!) вітати й тішитися: це вперше український поет опиняється на такій «точці видимості й чутності», і прошу всіх дружно тримати кулачки за Галину фінальну пряму – Ґріфін, це, звісно, не так популярно й видовищно, як Оскар, але в своєму жанрі, бігме, не менш важливо!» – написала письменниця на своїй сторінці в фейсбуці.

Довідково: Griffin Poetry Prize — одна з найбільших у світі премій за поетичну збірку. Премія Гріффіна присуджує дві літературні премії в розмірі 65 000 доларів США — канадська премія вручається живому поету/перекладачу, а міжнародна премія – живому поету/перекладачу з будь-якої країни світу, зокрема Канаду.  Інші поети, що увійшли до короткого списку, отримують по 10 000 доларів США.

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024