В Україні понад тисячу працівників зі сфери культури забронювали від мобілізації: за яким принципом їх обирають

09 Квітня 2024, 19:05
Фото ілюстративне 2245
Фото ілюстративне

За поданням Мінкульту статус заброньованих по всій країні отримали 1150 працівників сфери культури та трохи більше ніж 700 медійників. Кількість таких осіб не може перевищувати 50% від загальної кількості військовозобовʼязаних працівників підприємства.

Роз'яснення щодо бронювання працівників підприємств, установ та організацій у сфері культури та медіа опублікували на сайті Міністерства культури та інформаційної політики.

Як інформує Мінкульт, порядок бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76. Цією ж постановою Уряду визначено Порядок та критерії віднесення підприємств, установ, організацій до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

За цим Порядком підприємства, установи, організації, що відповідають встановленим критеріям, подають до МКІП звернення та відповідні підтверджуючі документи, які розглядаються спеціальною комісією міністерства.

Після отримання статусу критично важливого заклад надає до міністерства список військовозобов’язаних, яких пропонують забронювати на період воєнного стану. 

Кількість таких осіб не може перевищувати 50% від загальної кількості військовозобовʼязаних працівників підприємства. 

Після розгляду в міністерстві матеріали щодо бронювання військовозобов’язаних працівників направляють для погодження до Генерального штабу ЗСУ. Остаточне рішення про бронювання щодо кожної окремої особи приймає Мінекономіки. 

Від дати прийняття Порядку бронювання понад рік тому, він не зазнав жодних змін. МКІП бронює працівників усіх закладів, які формують систему культури й медіа. Це зокрема артисти театрів, філармоній і цирків також. У міністерстві зазначили, що «це дуже незначна кількість людей, проте перебування цих людей на своїх посадах дозволяє зберегти сферу від занепаду». 

Станом на 9 квітня 2024 року за поданням МКІП статус заброньованих по всій країні отримали 1150 працівників сфери культури та трохи більше ніж 700 медійників. У Мінкульті вважають, що «ці люди критично важливі для своїх підприємств». 

Також у міністерстві зазначили, що обов’язок влади – забезпечити хоча б мінімальну спроможність функціонування кожного закладу культури, який, попри виклики війни, не припинив свою діяльність, а відповідально виконує своє мистецьке мобілізаційне завдання.

«Можливо, не зовсім правильно називати заклади культури критично важливими для функціонування економіки підприємствами. Правильно було б їх  назвати критично важливими для нашого життя, духовної стійкості та опору. Вважаємо, що хейт навколо теми бронювання працівників сфери культури та медіа – це неповага до людей, які чесно і якісно роблять свою роботу, примітивна оцінка їх суспільного значення, як і в цілому значення культури в країні, що воює», – йдеться у заяві.

Нагадаємо, що Міністерство культури та інформаційної політики України внесло цирки, національні театри, ансамблі, оркестри, телерадіокомпанії та низку освітніх інституцій до переліку критично важливих для функціонування економіки. Це викликало неоднозначну реакцію в суспільстві, адже за Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню від мобілізації підлягають військовозобов'язані, які працюють «на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період».

Прокоментував критику щодо подібних бронювань і виконувач обов'язків міністра культури Ростислав Карандєєв. На його думку, «хейт навколо теми бронювання працівників сфери культури та медіа – це звичайна неповага до людей сфери, які чесно і якісно роблять свою роботу».

Коментар
16/09/2024 Понеділок
16.09.2024