Усе починається з приватних колекцій: у Рівному відкрили виставку на честь 10-річчя Музею фотографії

06 Квітня 2024, 17:48
У Рівному відкрили виставку на честь 10-річчя Музею фотографії 559
У Рівному відкрили виставку на честь 10-річчя Музею фотографії

У Рівному відзначили ювілей Музею фотографії, який десять років тому створив фотограф Олександр Харват. Колекція музею наразі налічує близько тисячі старих і сучасних фотокамер, аксесуарів до них, книг, журналів та світлин фотомайстрів з 88 країн світу.

Відкриття виставки, присвяченої 10-річчю музею, пройшло 5 квітня у ТРЦ «Злата Плаза». Що стало поштовхом до створення Музею, чому за десять років його адреса змінювалася тричі та про що мріє його засновник – дізнавалася журналістка Район.Культура.

Привітати Олександра Харвата з ювілейною датою та ознайомитися з експозицією збираються близькі та друзі. На світлинах зображені експонати з колекції, інтер’єри, а також учасники мистецьких заходів, творчих зустрічей, екскурсій, які відвідували музей протягом цих років.

Олександр Харват (справа)

Пан Олександр пригадує, що поштовхом до відкриття Музею стала Школа фотографії, заснована на кілька років раніше. Під час роботи з учнями фотограф відзначив, що навчити фотографів-початківців легше механічними плівковими камерами.

«Її можна відкрити, показати, як працює діафрагма, витримка», – пояснює митець. 

Харват зазначає, що мав кілька своїх камер, згодом придбав ще декілька, дехто почав приносити їх у подарунок. А вже в березні 2014 запустив Музей фотографії.

«Зараз камери дуже складно знайти, іноді люди випадково відшукують в себе на горищі, багато камер просто викидають, навіть наші рівненські журналісти. Шкода. Вони кажуть: «От, якби я знав, то я б приніс». Андрій Матвіїв якось приніс камеру, яку археологи відкопали під Клеванем. Там знайшли залишки німецького офіцера і цю камеру. Вона трохи поржавіла, але збереглась з часів німецької окупації, – ділиться фотограф.

Завдяки участі в міжнародних конкурсах Олександр Харват подружився з багатьма колегами з різних країн. Він розповідає, що сам привозив цікаву техніку з-за кордону, а іноземці, які приїздили до Рівного, везли з собою подарунки для музею.

«Співпрацюю з Музеєм фотографії в Польщі. Там є мій колега, з ним по суті через це познайомився, я йому щось презентую, а він мені. Є співпраця з колегами зі Львова, Хмельницького, Одеси, Києва, Чернігова».

Виставку, присвячену 10-річчю музею, каже фотомитець, зробив, зокрема, щоб показати, яка праця була вкладена в розвиток музею і щоб привернути увагу влади. Адже приміщення, в якому наразі працює музей, пан Олександр орендує самостійно. Фотограф наголошує, що утримувати його недешево.

«Хочеться, щоб воно стало надбанням міста, а не просто зникло. Бо кожна людина не вічна», – підкреслює Харват.

Це вже третя будівля, в яку музей переїхав за десять років свого існування. Однак експозиція розширюється й потребує більшого простору.

«Мрію, щоб на це звернули увагу. Є хороший варіант на вулиці 16 липня, 59. Цей будинок стоїть і нищиться. На нього поклали око забудовники. Я б вже давно його зробив, навіть свого часу подавав петицію, але тодішня влада її проігнорувала», – розповідає фотограф.

Будинок, що знаходиться за цією адресою, є одним із найстаріших у Рівному й позначений на мапі кінця XVIII століття. У травні 2023 року його офіційно визнали пам’яткою архітектури місцевого значення. Тоді Верховний суд України скасував рішення окружного адмінсуду та Восьмого апеляційного суду від 2022 року, які задовольняли позов товариства «Русана Плюс». Орендар наполягав, що будівля була визнана історичною неправомірно.

«Було б добре зберегти його зовнішній вигляд, бо це історична стара будівля, а всередині зробити зручний простір для музею, виставкову залу. Це стало б гарним мистецьким і культурним осередком. Колись усі державні музеї починалися з приватних колекцій», – підсумовує Олександр Харват.

Коментар
07/12/2024 П'ятниця
06.12.2024
05.12.2024