Перемогу на World Press Photo 2024 здобули українка та німкеня, яка присвятила світлину Каховській ГЕС

03 Квітня 2024, 14:45
Юлія Кочетова. Фото із сайту War in Personal 395
Юлія Кочетова. Фото із сайту War in Personal

Оголосили переможців конкурсу World Press Photo Contest 2024 року. У європейському регіоні відзначили світлини фотографки Юлії Кочетової, а також світлини з України від німецької фотографки Йоганни-Марії Фріц присвячені зруйнованій росіянами Каховській дамбі.

Список опублікували 3 квітня. Про це пише Суспільне Культура.

Організатори конкурсу зауважують, що переможців обрали з понад 61 000 заявок, і ці роботи є «потужними, сміливими та відважними прикладами фотожурналістики та документальної фотографії з усього світу, які свідчать про події, що вплинули на формування світу минулого року».

Проєкт Кочетової має назву War in Personal.

«На тлі десятків тисяч жертв серед цивільного населення та військових і фактичної патовій ситуації, що триває вже кілька місяців, на горизонті не видно жодних ознак миру в російській війні в Україні. У той час як ЗМІ інформують свою аудиторію статистикою та картами, а міжнародна увага прикута до іншого, фотографка створила сайт, який поєднує фотожурналістику з особистим документальним стилем щоденника, щоб показати світові, як це — жити з війною як повсякденною реальністю».

На сайті зазначено, що проєкт поєднує світлини з поезією, аудіокліпами та музикою.

«Боляче, але вдячна. За всіх, хто дозволив мені розповісти свої історії. За всіх, хто обіймав мене в темні часи і не давав впасти. За всіх, кого я втратив. За всіх, кого я знайшов завдяки цій війні. За всіх українських бійців, які з 2014 року продовжують захищати мене і весь світ від російського вторгнення», — написала Кочетова у своєму Instagram.

Робота Юлії Кочетової War in Personal. Скриншот із сайту World Press Photo Contest 2024

Журі у своєму коментарі зазначають, що ці «емоційні зображення» виділяються серед багатьох робіт про російське вторгнення в Україну, тому вони відзначили інсайдерську перспективу цієї історії та співпрацю з українським ілюстратором (Олександр Комяхов) і діджейкою (Дарʼя Коломієць).

Юлія Кочетова — українська фотожурналістка та режисерка-документалістка. У своїй роботі зосереджується на методі оповіді з перших вуст, досліджує теми покоління війни, посттравматичного стресового розладу та фемінізму. У 2023 році Кочетова стала лауреаткою премії «Еммі» за висвітлення новин.

Також журі відзначило світлину Йоганни-Марії Фріц — «Каховська дамба: Повінь у зоні бойових дій» (Kakhovka Dam: Flood on a War Zone).

Kakhovka Dam: Flood on a War Zone. Скриншот із сайту World Press Photo Contest 2024

На сайті конкурсу зауважено, що вибухи пошкодили стіну контрольованої Росією Каховської дамби, що спричинило масштабні повені в Херсоні, а також затопило в близько 17 500 будинків. А Україна згодом почала готувати справу про екоцид проти Росії для Міжнародного кримінального суду.

«Підхід фотографа розкриває людський вплив мілітаризації на довкілля», — йдеться у описі.

На думку журі, проєкт спонукає глядачів замислитися над питаннями використання ландшафту в цілях озброєння та техногенних катастроф, а також привертає увагу до війни в Україні.

У цій категорії також відзначили проєкти:

  • Adem Altan — A Father’s Pain;
  • Daniel Chatard — Na Man’s Land;
  • Rena Effendi — Looking for Satyrus.

Нагадаємо, що Українська асоціація професійних фотографів виступала проти участі росіянки Марії Гельман у журі конкурсу World Press Photo 2024 та закликала переглянути склад журі. Однак організатори конкурсу зазначили, що не будуть позбавляти російську фотографку членства в журі європейської частини конкурсу. Її назвали «більш ніж кваліфікованою, щоб бути частиною журі», адже у своїй роботі вона документує «вразливість, репресії та спільноту ЛГБТК+ в дедалі більш ворожому середовищі».

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром