«Бути нам чи не бути»: у Луцьку художник Григорій Лоїк презентував картини про дружину, війну та майдан

31 Березня 2024, 16:02
Відкриття проєкту «МАЙДАН-ВІЙНА-МАРЕ» РЕПОРТАЖ 485
Відкриття проєкту «МАЙДАН-ВІЙНА-МАРЕ»

У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відкрили проєкт «МАЙДАН-ВІЙНА-МАРЕ». Його творцем є живописець та графік з Тернополя Григорій Лоїк. Захід модерувала мистецтвознавиця Зоя Навроцька

На відкритті побувала й журналістка Район.Культура

Назва експозиції узагальнює перелік робіт, що були створені за час тимчасової окупації Криму, повномасштабного вторгнення, а також після смерті дружини Марії

«Який би термін не вжити до цієї виставки, все ж таки він не буде характеризувати його сповна. Бо за кожним твором щемлять почуття. Попри таку прагматичну стилістику, художник ставить запитання, спонукає до роздумів і висновків», – сказала Зоя Навроцька.

Зоя Навроцька
Зоя Навроцька

виставка
Відвідувачі

Читайте також: Екскурсія моргом: у репертуарі Волинського драмтеатру з'явилася чорна комедія

Мистецтвознавиця зауважила картину «Потяг». На ній можна побачити залізницю, а на одному з вагонів записаний крилатий вислів Вільяма Шекспіра «Бути чи не бути». Митець зобразив на полотні потяг, який виїхав зі станції «Радянський союз», але ще не доїхав до станції «Україна». 

«Я вчив у школі німецьку, а з англійської знав лише звучання «То be or not to be». Набрав в інтернеті цю фразу й переписав. А мій колега-поет Василь Махно прийшов у мою майстерню і сказав: «Що то?». «Ту бі ор нот ту бі», – відповів я. «Це не так пишеться». Спочатку я думав, хай і залишається так. Але потім зробив так, як воно має бути... Зараз ми теж стали перед вибором: бути тим справжнім козацьким народом чи ні», – пояснив художник. 

Григорій Лоїк
Григорій Лоїк

потяг
Картина "Потяг"

Митець здобув художню освіту у Львівському державному інституті прикладного і декоративного мистецтва. Його роботи представляли у різних містах України. Творчість Лоїка бачили й за кордоном — у Польщі та Австрії. Григорій поєднує візуальне мистецтво зі сценічним, вербальне з невербальним. Лоїк є головним художником Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка. Як художник-постановник він створив близько 100 вистав.

«Це специфічне поєднання праці. Ми знаємо ще Євгена Лисика (театральний художник), який працює в обох сферах. Тому ми бажаємо вам здобутків… А митцю я дарую букет. Чорна обгортка лякає, але вона характеризує важкий період, в якому ми живемо. А ось ці квіти символізують перемогу добра... Про тематику робіт багато людей можуть сказати: скільки ще можна творити про війну? Але про це кричить душа митця», – промовила Леся Корсак. 

Леся Корсак
Леся Корсак

виставка
Відвідувачка

Проєкт присвячений пам’яті дружини Григорія – Марії. Її чоловік лагідно називав Маре.

«Моя дружина була тою половинкою, яку зараз важко віднайти… Спасибі моїй доньці Лесі, за те, що вона допомогла мені у виставці, вона ж і склала каталог… Якби не вона, навряд би в мене щось вийшло, адже вона зробила колосальну роботу. І спасибі працівникам музею Корсаків. У таких закладах не завжди знайдеш настільки відданих людей. Їх треба цінувати», – сказав Григорій Лоїк. 

виставка
Виставка

захід
Захід

Чоловік працює і з деревиною. Для однієї з робіт він попросив у своєї матері стару дощечку. Та відмовляла його, переконувала, що краще знайти витесану дощечку, але художник наполягав на своєму. Виявилося, що раніше це був стілець. 

«Я вже його відчистив, відреставрував і намалював зеленого «человєчка» з тієї сторони, де сідають під низом. Карикатурно старався зробити. Але це зараз ми бачимо її карикатурою. Раніше, в Криму, ми їх боялися. Ми вважали їх монстрами, а вони клоуни», – емоційно додав Григорій Лоїк. 

експозиція
Експозиція

Григорій Лоїк
Митець підписує буклети

Митець зізнається: до своєї роботи та матеріалів дуже прискіпливий. 

«Як писав Ежен Делакруа: «Починайте роботу віником, а закінчуйте голкою». Я не можу сказати, що це повністю про мене, але я дуже вимогливий до дрібниць. Якщо у деревині має бути тріщина, то вона має бути там, де я хочу, а не там де її створила природа», – сміючись над собою, сказав художник. 

виставка
Виставка

Попри велику кількість представлених картин, кожна робота має одну спільну рису – червону спіральну руну. Її Григорій залишає, як власний QR-код. 

Читайте також: На честь загиблого на війні поета Максима Кривцова у Рівному назвали стадіон

Коментар
21/07/2024 Субота
20.07.2024
19.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром