Вікторію Амеліну посмертно нагородили премією Норвезької спілки письменників за свободу слова

Українську письменницю Вікторію Амеліну, яка загинула внаслідок російського ракетного обстрілу піцерії в Краматорську, посмертно відзначили Премією Норвезької спілки письменників за свободу слова.
Про це повідомили на сайті премії, пише Divoche.media.
«Сильним і чітким голосом вона передає та пояснює український погляд на незбагненну ситуацію, в якій вони опинилися, і змушує нас побачити наслідки по-новому… Її глибока відданість свободі вираження думок лежить на кількох рівнях як прямо, так і опосередковано», — зазначили у Міжнародному комітеті Норвезької спілки письменників.
Окремо в комітеті наголосили, що цією нагородою вони хочуть привернути увагу до України та до загарбницької війни Росії, яка суперечить міжнародному праву.
«Сьогодні Україна веде боротьбу не на життя, а на смерть, щоб вижити як нація, за право розвивати та зберігати свою власну мову, культуру — і не в останню чергу за право будувати демократичне суспільство, що має свободу слова. Вікторія Амеліна виступає — у теперішньому часі — як представниця усього цього. Навіть після смерті вона є живим голосом для всіх українських письменників», — йдеться у заяві.
Ще одним лауреатом премії став індійсько-британсько-американський письменник Салман Рушді. Його роман «Сатанинські вірші» заборонений у тринадцяти країнах, зокрема в Ірані. Іранський духовний лідер Аятолла Хомейні назвав книжку наругою над релігією та закликав вбити Рушді, ще 1989 року запропонувавши за це винагороду у декілька мільйонів доларів. У 2022 році письменник був важко поранений під час виступу в Нью-Йорку.
Читайте також: У Британії вийшла поетична збірка, присвячена Вікторії Амеліній
Довідково: Щорічна Премія Норвезької спілки письменників за свободу слова (Freedom of Expression Award) була заснована 1993 року. Нагороду отримує норвезький чи іноземний автор/ка, який відзначився у своїй роботі за свободу вираження думок і толерантність у найширшому сенсі.
Вікторія Амеліна – українська письменниця та громадська діячка, лауреатка національної премії «Коронація слова» 2014 року за лірику. Її романи «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома» та видання для дітей «Хтось, Або Водяне Серце» отримали чимало літературних відзнак та нагород.
Письменниця загинула унаслідок російського ракетного удару по Краматорську. В момент обстрілу міста ракетами «Іскандер» вона перебувала в ресторані разом із делегацією колумбійських журналістів та письменників. Президент України Володимир Зеленський відзначив її орденом «За заслуги» III ступеня посмертно.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром