Українська стрічка «Мирні люди» отримала особливу відзнаку Екуменічного журі на Берлінале

24 Лютого 2024, 17:53
Кадр з фільму «Мирні люди» 515
Кадр з фільму «Мирні люди»

Стрічка української режисерки, яка живе і працює в Канаді, Оксани Карпович отримала особливу відзнаку Екуменічного журі (секція «Форум») на 74-му Берлінському кінофестивалі. Фільм побудований на перехоплених розмовах російських військових зі своїми рідними, де вони закликають ґвалтувати та грабувати українців.

Про це повідомили на сайті фестивалю.

«Що спонукає людей, які приїжджають у вашу країну вести війну? «Мирні люди» – спроба знайти відповідь, показуючи два паралельні світи. Камера фіксує образи руйнації в неспішних кадрах, на яких ми бачимо українські села, міста, будинки та автомагістралі після їх звільнення від російської окупації. Ми уважно дивимося – не в безодню руйнування і смерті, а радше в пейзажі, які знову наповнюються життям. Це дає надію та допомагає врівноважити нормалізацію жахів засобами масової інформації. Вони є рамками, встановленими проти потоку зображень». 

Кадр з фільму «Мирні люди»

«Протягом усього фільму саундтрек утворює шокуючий контрапункт. Слухаємо записи телефонних розмов, перехоплені у 2022 році українською спецслужбою між російськими військовими в окопах в Україні та їхніми родинами. Важко визначити, який елемент нищівніший: зізнання солдатів у зґвалтуваннях, грабежах і жорстоких тортурах українських мирних жителів і військовополонених чи (переважно) жіночі голоси з «дому», які свідчать про шовінізм і ненависть, дезінформацію і шизофренічну пропаганду», – йдеться у описі стрічки.

Читайте також: Український режисер Антоніо Лукіч отримав нагороду на ринку копродукції Берлінале

Фільм є спільною роботою України, Канади та Франції.

Як пише видання Zahid.net, знімальна група проїхала тисячі кілометрів, щоб створити це моторошне роуд-муві.

«Ми провели багато часу у дорозі, щоб показали наслідки російського вторгнення», – розповіла режисерка у Берліні.

Фільм складається з довгих статичних, на перший погляд, неемоційних кадрів, на які накладені телефонні розмови. Окупанти розповідають про крадіжки, вбивства мирних мешканців, тортури.

«Мені подоба'ється катувати», – розповідає син мамі. «Якби я там була, то робила б так само. Ми однакові», – відповідає вона. 

Інша каже, що дітей не шкода, вони всі нацисти. Ще одна замовляє ноутбук для доньки.

Під час обговорення фільми у глядачів виникло питання, чи не є ці розмови фейками або чи не надто однобоко зроблена вибірка. Режисерка розповіла, що вони разом із французькоюмонтажеркою Шарлотт Турес прослухали багато годин розмов, і лише одна була нормальною. Вони є у фільмі.

Оксана Карпович зізналась, що найбільше її вразила агресія та ненависть росіянок. Українцям ніби й не потрібно доказів того, з яким абсолютним злом вони зіштовхнулись. Режисерка пообіцяла обов’язково показати її в Україні.

Нагадаємо, що 74-й Берлінський кінофестиваль відбувається з 15 до 25 лютого.

Читайте також: На Берлінале презентують десять українських проєктів

Довідково: нагороду від Екуменічного журі отримують режисери, яким вдалося відобразити вчинки чи людські переживання відповідно до Євангелія, або привернути увагу глядачів до духовних, людських чи соціальних цінностей.

З 1992 року міжнародні кіноорганізації протестантської та католицької церков – INTERFILM та SIGNIS – представлені Екуменічним журі. Воно складається з шести учасників і присуджує свій головний приз фільму, який бере участь у конкурсі.

Коментар
22/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
19.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром