Ukraїner випустив документальний фільм «Маланка. Зберегти дім»

09 Січня 2024, 18:01
Скрін з фільму ВІДЕО 1090
Скрін з фільму

Ukraїner презентував документальний фільм про святкування Маланки в селі Іспас на Буковині, де головним героєм став український музикант та сопілкар гурту Kazka Дмитро Мазуряк, який 15 років поспіль продовжує традицію маланкування у рідному селі. 

Прем'єра відбулася 7 січня на ютуб-каналі Ukraїner. Про це журналістам Район.Культура розповіли у пресслужбі.

«Маланка — народна назва святкування Нового року, що має дохристиянське коріння. Це непересічне зимове дійство захоплює своїм колоритом, настроєм і сенсами. Персонажі Василь і Маланка, Коза, Дід та Баба, Ірод, Чорт та інші ходять від хати до хати, щоб сповіщати про настання нового року, звеселяти людей та віншувати їм щастя. Маланкарі, які щороку самостійно готуються до цього свята, не лише несуть світло, але й так продовжують давню українську традицію, що за радянських часів була суворо заборонена», – кажуть творці фільму.

Автори стрічки «Маланка. Зберегти дім» прагнули показати, як маланкування гуртує українців та мотивує містян повертатися в рідні села та охоче перевтілюватися в чудернацьких персонажів. 

«Це традиція, яка дає розуміння твоєї унікальної ідентичності, відповідає на питання, хто ти є. Фільм про відчуття дому. Це знайома історія для людей, які залишають своє місто чи село, в якому вони народились, виросли та переїхали в інше далеке місце. Коли нове все ще не твоє, а для старого дому ти чужієш, бо не живеш там постійно. Що тоді стає для тебе домом?» – каже режисер стрічки Микола Носок

Головний герой документальної стрічки «Маланка. Зберегти дім» Дмитро Мазуряк родом із буковинського села Іспас, де багато років поспіль продовжує традицію маланкування. Живучи в Києві, Дмитро щороку повертається до рідного краю і влаштовує там свято Маланки, адже це, за його словами, наповнює його, дає наснаги жити й творити, а ще укріплює невидимі зв’язки між поколіннями. 

«Впевнений, що після перемоги ще більше буде Маланок. Тому боремось, помогаєм, кожен, що може – робе, і наближаємо перемогу, бо наступна Маланка через рік, треба успіти», – ділиться Дмитро.

Знімальна продюсерка докфільму ​​Каріна Пілюгіна пригадує, як Дмитро заворожував її та режисера розповідями про те, як він відновив в Іспасі традицію маланкування і намагається популяризувати її, щоб всі його друзі-гості робили щось подібне в своїх рідних містах і селах. 

«Дмитро роздавав кожному ролі, враховуючи їхні характери. Дивовижно було спостерігати, як люди змінювались, щойно вдягали вбрання свого персонажа. До самого світанку вся ватага маланкарів співала, дуркувала, обіймалась. У село стали зʼїжджатися місцеві звідусіль саме на Маланку, щоб набутись зі своїми рідними. Для мене цей фільм про найважливіше – традицію набутися разом, яка зцілює і дає сили боротись», – каже Каріна Пілюгіна. 

Читайте також: «Різдво разом»: Ukraїner презентували документальний фільм про вертеп на деокупованих територіях

ДовідковоUkraїner – це спільнота та організація, що з 2016 року досліджує Україну та український контекст, розповідає історії самим українцям, а також транслює їх у світ, перекладаючи десятками мов. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Цього ж дня Ukraїner перезапустив усі свої канали комунікації, що почали мовити про війну та подолання катастроф, спричинених окупаційними військами.

Ukraїner, як і раніше, залишається майданчиком історій з України для усього світу. Але якщо раніше ці історії були про миролюбну країну, що змінюється і реформується, то сьогодні це – країна, що воює за свою свободу, з оповідями про запеклу боротьбу, героїзм та відданість справі. Сьогодні українці діляться досвідом сміливого опору і перемог з усім світом та пояснюють, чому світ також має боротися за демократичні цінності на боці України.

 

 

Коментар
18/01/2025 П'ятниця
17.01.2025
16.01.2025