У Харкові війська РФ пошкодили Держпром – визначну пам'ятку архітектури в стилі конструктивізм

03 Січня 2024, 15:44
Держпром ФОТО 896
Держпром

Держпром або Будинок Державної промисловості — пам'ятка архітектури національного значення в стилі конструктивізм, перший радянський 13-поверховий хмарочос — пошкоджений внаслідок російських ракетних атак на Шевченківський район Харкова 2 січня.

Про це Суспільне Харків розповів директор Держпрому Микола Чехунов
«Стіни не пошкоджені, у нас вибиті вікна, вітражі. Зараз ми зашиваємо ОСБі все. Всередині якихось великих пошкоджень немає. Зараз сказати скільки вибито вікон та вітражів не можу. Від ранку працівники закривають вікна, нам привезли матеріали, кілька організацій організували роботи, щоб сьогодні ми встигли все зашити», — сказав Чехунов.

Архітектор Віктор Дворніков розповів, що пошкодження, які відбулися внаслідок ракетної атаки, зачепили всю північно-західну частину будівлі. Там деформовані та вибиті вікна. 

«Обсяг, який там є, то це дуже масштабні роботи. Пошкодження впливають на стан будівлі, бо порушення температурного режиму може призвести до пошкодження внутрішнього оздоблення, а це досить серйозна проблема. Всередині Держпрому велика кількість дерев'яних конструкцій, яким це буде дуже шкідливо, — пояснив архітектор.

Довідково: будівля Держпрому збудована впродовж 1925-1928 років. Архітектура має інтернаціональний конструктивізм, його форми індустріальні, широко прийнята раціоналізація. Будинок має високий естетичний потенціал і функціональність, його будівництво порівнюють з «комунікаційним стрибком». 

У 1920-ті роки така архітектура була в новинку не тільки в Європі, а й у всьому світі. Держпром є символом Харкова — індустріальний, сучасний і масштабний.

Конструктивізм – авангардистський напрям, що розвинувся в 1920-х – початку 1930-х років. Характеризується суворістю, геометризмом, лаконічністю форм і монолітністю зовнішнього вигляду. Прагнучи поєднати мистецьку творчість з виробництвом, конструктивізм відкидає практично не вмотивовану декоративність, схематизує мову мистецтва.

25 січня 2018 року Кабінет міністрів вніс Держпром до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення. 

У жовтні 2016 року почали готувати документи до внесення Держпрому до списку спадщини ЮНЕСКО. У 2017 році Держпром внесли у Попередній список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, після чого будівля очікує на внесення в основний список. 

Коментар
24/05/2024 Четвер
23.05.2024
22.05.2024