Сім найгучніших українських кінопрем'єр 2023 року
Довгоочікувані прем'єри анімаційного українського мультфільму «Мавка. Лісова пісня» і найдорожчої стрічки в історії українського кінематографа – «Довбуш» – пригадуємо, чим запам'ятався 2023 рік у сфері кіно.
Українські фільми цьогоріч здобували не лише національні, а і закордонні нагороди та збирали рекордні касові збори. Журналісти Район.Культура створили добірку стрічок, що прикували найбільше уваги глядачів за 2023 рік.
«Мавка. Лісова пісня»
Українці чекали на прем'єру «Мавки» близько семи років, на великі екрани мультфільм вийшов 2 березня 2023 року. Проєкт створили за мотивами «Лісової пісні» Лесі Українки та адаптували під жанр сімейної анімації. Також в основі мультфільму – образи зі слов’янських міфів і легенд.
«Мавку. Лісову пісню» побачили на великих екранах приблизно в 148 країнах, а загальні касові збори сягнули позначки в понад 20 мільйонів доларів. В Україні «Мавка» здобула безпрецедентний успіх, встановивши рекорд України серед національних фільмів за касовими зборами та кількістю проданих квитків за часів Незалежності. Також мультфільм став найуспішнішим анімаційним релізом в кінопрокаті України за усі часи, залишивши позаду всі голлівудські анімаційні хіти від Disney, Pixar, Illumination Entertainment тощо.
Продажі драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки зросли в 300 разів завдяки ілюстраціям з «Мавки».
У червні студія Animagrad представила сізл-ріл до серіалу «Мавка», заснованого на анімаційній стрічці «Мавка. Лісова пісня». За словами представників студії, хвиля великого успіху «Мавки. Лісової пісні» у Європі підштовхнула швидше розширювати Всесвіт Мавки до нових форматів.
Також «Мавку» нелегально розмістили на піратських сайтах із російською озвучкою й продавали DVD-версію в Києві.
Мультик здобував нагороди у різних країнах світу, а за підсумками 2023 року від Google опинився на третьому місці за популярністю запитів від українців у категорії «Фільми».
Читайте також: Чи взяла би Мавка Оскар?
«Довбуш»
На фільм «Довбуш» українці очікували п'ять років, на його зйомки витратили 122 мільйони гривень та залучили понад 500 людей. Прем'єру стрічки переносили через пандемію та повномасштабне вторгнення, понад 50 учасників знімальної групи знаходяться нині на фронті, є й втрати.
Та попри усі перешкоди, довгоочікуваний український екшен про повстання карпатських опришків та легендарних братів Довбушів вийшов у світ у День незалежності України – 24 серпня 2023 року. Ключовими творцями фільму стали волиняни: режисер Олесь Санін та оператор Сергій Михальчук. Продюсером фільму став Максим Асадчий.
Головну роль, Олекси Довбуша, зіграв актор Сергій Стрельников. Крім того, у стрічці знімалися: Олексій Гнатковський, Дарія Плахтій, Агата Бузек та інші.
За сюжетом події стрічки відбуваються в Карпатах на початку XVIII століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів, брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий – справедливості.
Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса. Шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша. Але він їх перехитрив. І розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.
Після четвертого прокатного вікенду екшн «Довбуш» став найкасовішим українським ігровим фільмом року. Касові збори фільму «Довбуш» за пʼятнадцять тижнів прокату склали 68 268 115 грн.
«Довбуш» відкривав 14-й Одеський міжнародний кінофестиваль, а за сценарієм екшену вийде книга, авторства українського письменника Василя Карп‘юка.
Читайте також: «Довбуш» – не документ, а історія-легенда, або Як Олесь Санін зняв найдорожчий український фільм
«20 днів у Маріуполі»
«20 днів у Маріуполі» – це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа та письменника Мстислава Чернова. У створенні картини також взяли участь фотограф Євген Малолєтка та медійниця Василіса Степаненко. За це усі троє отримали Пулітцерівську премію. У стрічці йдеться про початок повномасштабного вторгнення, бомбардування пологового будинку, порятунок автора фільму та його колег з оточеного російськими військами міста.
Світова прем'єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно у США «Санденс» – там фільм отримав приз глядацьких симпатій.
За результатами першого вікенду прокату касові збори фільму сягнули 531 551 гривні. Стрічка стала найкасовішим документальним фільмом українського прокату.
21 грудня «20 днів у Маріуполі» потрапив у шорт-лист «Оскара». Стрічка може представити Україну одразу у двох номінаціях «Найкращий документальний фільм» та «Найкращий міжнародний фільм».
Окрім цього, фільм номінували на Шевченківську премію 2024. «20 днів у Маріуполі» також увійшов до десятки найкращих документальних фільмів 2023 року за версією видання про кіно Indiewire, претендує на приз глядацьких симпатій «Євробачення для документального кіно» – премії Cinema Eye Honors, а також номінований на премію Американської гільдії продюсерів.
Читайте також: У Сербії скасували показ фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова
«Памфір»
«Памфір» – це дебютна повнометражна стрічка Дмитра Сухолиткого-Собчука, що стартувала у національному прокаті 23 березня.
За перший вікенд українська драма зібрала у прокаті майже 16 тисяч глядачів і 2,4 мільйона гривень.
Дія фільму відбувається у невеликому населеному пункті неподалік кордону з Румунією. Головний герой Леонід на прізвисько Памфір (Олександр Яцентюк), контрабандист у минулому, обрав чесне життя, та роботу заробітчанина у Європі. Напередодні свята Маланки він ненадовго повертається до жінки, сина і батьків, але через певні обставини змушений знов стати контрабандистом, але вже востаннє звалити на свої плечі важкий вантаж, щоб перенести його через кордон у Румунію.
У червні 2023 року британське видання The Guardian включило стрічку «Памфір» до переліку з 37 стрічок, яке визначило найкращими фільмами 2023 року.
Стрічка «Памфір» отримала нагороду в категорії «Фільми з Центральної та Східної Європи» на Міжнародному кінофестивалі у Клівленді. Фільм представили на Каннському фестивалі. Також «Памфір» отримав 11 статуеток української національної кінопремії «Золота дзиґа».
Читайте також: «Стефаник би плакав», – Оксана Забужко про фільм «Памфір»
«Люксембург, Люксембург»
«Люксембург, Люксембург» – це другий повнометражний фільм українського режисера Антоніо Лукіча. Премʼєра відбулась під час Венеційського міжнародного фестивалю.
За сюжетом, коли брати-близнюки дізнаються, що їхній давно зниклий батько захворів у Люксембургу, вони вирушають у подорож, аби побачити його востаннє. Та чи буде чоловік, якого вони там зустрінуть, таким само поганим татом, яким вони його пам’ятають?
Головні ролі у стрічці зіграли учасники реп-гурту «Курган і Agregat» – брати Раміл та Аміл Насірови. Зйомки стрічки відбувались у 2021 році у Лубнах Полтавської області, Києві та Люксембурзі.
За перший вікенд прокату фільм переглянули понад 36,400 глядачів. Касові збори склали 5,59 млн гривень. Це другий найкращий старт серед українських проєктів за період з початку повномасштабного вторгнення.
За підсумками 2023 року від Google фільм опинився на сьомому місці за популярністю запитів від українців у категорії «Фільми».
Читайте також: Довженко і компартія, український дубляж та «Люксембург, Люксембург»: як у Рівному пройшов культурний вечір про кіно
«Щедрик»
Історична драма режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко «Щедрик» вийшла в український прокат 5 січня. Фільм знятий у копродукції України та Польщі за сценарієм Ксенії Заставської.
Історичні події, що лягли в основу сюжету, розвиваються у Станіславі (нинішній Івано-Франківськ) у 1938-1944 роках. «Щедрик» розповідає про долі трьох сімей — українців, поляків та євреїв. Вони — різні за національністю, проте об’єднані однією бідою — війною.
У прокаті фільм зібрав понад 8,7 мільйона гривень та увійшов до топ три за касовими зборами серед українських історичних драм.
Саундтреком до фільму стала пісня «Я відчуваю тебе», записана Оксаною Мухою в дуеті з Іваном Леньом.
Читайте також: Не Щедриком єдиним: маловідомі композиції Миколи Леонтовича
«Бачення метелика»
«Бачення метелика» – дебютна повнометражна робота режисера Максима Наконечного.
Прем'єра відбулася в секції «Особливий погляд» (Un Certain Regard) основного конкурсу 75-го Каннського фестивалю. Також фільм став призером Одеського кінофестивалю 2022, де здобув нагороду «Найкращий український повнометражний фільм». У широкий прокат стрічка вийшла 6 квітня.
Стрічка «Бачення метелика» – це «жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою». Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Однак нове життя, яке намагається збудувати жінка, приносить нові виклики.
Сценарій стрічки Наконечний створив разом із письменницею та режисеркою Іриною Цілик. Головну роль зіграла акторка Рита Бурковська, яка перемогла у категорії «Найкраща європейська акторка» на церемонії SeptimiusAwards у Нідерландах. Одну з головних ролей зіграла Наталка Ворожбит, сценаристка фільму «Кіборги» та серіалу «Спіймати Кайдаша».
Читайте також: Українка Ріта Бурковська стала найкращою акторкою Європи
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром