Фільм про херсонський музей переміг на Львівському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Art
Стрічка «Вибухи біля музею» режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука стала найкращим українським фільмом національної програми на 15 Львівському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Art.
Про це повідомили на сайті фестивалю 17 грудня.
«Фіксація воєнних злочинів яка поєднана з екстраординарною художньою формою. Переконливий доказ того, що цивілізація варварства – це коли спочатку намагаються руйнувати наративами, потім зброєю», – йдеться у коментарі журі.
У фільмі йдеться про Херсонський краєзнавчий музей, який був розграбований російськими окупантами 24-26 жовтня. Музей раніше містив найбільшу та найдавнішу колекцію старожитностей Південної України. У музеї було представлено понад 173 000 предметів, що охоплюють сім тисячоліть, – від скіфського золота до зброї Другої світової війни.
За два тижні до того, як українські військові звільнили Херсон, російські окупаційні сили здійснили стратегічну крадіжку, вилучивши з музею/регіону багатовікову історію України. Звуки обстрілів і ракетних ударів було зафіксовано під час зйомок у музеї 12 грудня, менш ніж за два кілометри від російсько-окупованої території.
Найкращим фільмом за версією глядачів став «Лелеки завжди повертаються додому» режисерки Ґали Козютинської.
За сюжетом, Ґала та Віктор шукають свій Рай на землі. Навіть під час війни. Тому вони купують занедбаний будиночок в Карпатах та починають його відбудовувати. Це місце, де панує мир та спокій, де можна вирощувати свою їжу, мовчати, бути беззахисними та пити каву з видом на гори та гніздо лелек. Але настає зима, яблуня у дворі замерзає, а Війна сягає Раю.
Спеціальні відзнаки від журі у категорії національних фільмів на цьогорічному фестивалі отримали: «Войси з Бахмута» режисера Ігоря Бабаєва та «Алое, фікус, авокадо та шість драцен» режисерки Марти Смеречинської.
У міжнародній програмі відзнаку за найкращий фільм за версією журі отримав «Сусід Абді» режисера Дуове Дійкстра.
«Головний приз отримує фільм, який представляє новий неординарний спосіб говорити на екрані про травматичний досвід з іронією, креативністю та ніжністю. Цей фільм майстерно використовує і водночас грайливо розкриває кінематографічну ілюзію, показуючи зворотний бік кінопроцесу, руйнуючи межі між реальністю та вигадкою», — йдеться у коментарі журі.
Найкращий міжнародний фільм за глядацьким голосуванням – «Хлорка» режисера Таноса Сіхогіоса. Спецвідзнаки отримали «Безахтько» режисера Діна Вейза та «Квіти з іншого двора» від режисераХорхе Кадени.
Переможців визначало міжнародне та національне журі, до якого увійшли Юкка-Пекка Лааксо, Лаума Каудзіте, Анна Онуфрієнко, Оксана Волошенюк, Катерина Сліпченко, Валерій Мирний та Антон Фролов, а також глядачі.
За увагу журі та глядачів змагалися 29 фільмів – 19 у національній та 10 в міжнародній програмах.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром