Фільм про херсонський музей переміг на Львівському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Art

18 Грудня 2023, 14:14
Фото з фейсбук-сторінки Херсонського краєнавчого музею 1181
Фото з фейсбук-сторінки Херсонського краєнавчого музею

Стрічка «Вибухи біля музею» режисерів Романа Хімея та Яреми Малащука стала найкращим українським фільмом національної програми на 15 Львівському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Art.

Про це повідомили на сайті фестивалю 17 грудня.

«Фіксація воєнних злочинів яка поєднана з екстраординарною художньою формою. Переконливий доказ того, що цивілізація варварства – це коли спочатку намагаються руйнувати наративами, потім зброєю», – йдеться у коментарі журі.

У фільмі йдеться про Херсонський краєзнавчий музей, який був розграбований російськими окупантами 24-26 жовтня. Музей раніше містив найбільшу та найдавнішу колекцію старожитностей Південної України. У музеї було представлено понад 173 000 предметів, що охоплюють сім тисячоліть, – від скіфського золота до зброї Другої світової війни.

Кадр з фільму Яреми Малащука і Романа Хімея «Вибухи біля музею»

За два тижні до того, як українські військові звільнили Херсон, російські окупаційні сили здійснили стратегічну крадіжку, вилучивши з музею/регіону багатовікову історію України. Звуки обстрілів і ракетних ударів було зафіксовано під час зйомок у музеї 12 грудня, менш ніж за два кілометри від російсько-окупованої території.

Найкращим фільмом за версією глядачів став «Лелеки завжди повертаються додому» режисерки Ґали Козютинської.

Кадр із фільму «Лелеки завжди повертаються додому». Фото із сайту Wiz-Art Film Festival

За сюжетом, Ґала та Віктор шукають свій Рай на землі. Навіть під час війни. Тому вони купують занедбаний будиночок в Карпатах та починають його відбудовувати. Це місце, де панує мир та спокій, де можна вирощувати свою їжу, мовчати, бути беззахисними та пити каву з видом на гори та гніздо лелек. Але настає зима, яблуня у дворі замерзає, а Війна сягає Раю.

Спеціальні відзнаки від журі у категорії національних фільмів на цьогорічному фестивалі отримали: «Войси з Бахмута» режисера Ігоря Бабаєва та «Алое, фікус, авокадо та шість драцен» режисерки Марти Смеречинської.

У міжнародній програмі відзнаку за найкращий фільм за версією журі отримав «Сусід Абді» режисера Дуове Дійкстра.

«Головний приз отримує фільм, який представляє новий неординарний спосіб говорити на екрані про травматичний досвід з іронією, креативністю та ніжністю. Цей фільм майстерно використовує і водночас грайливо розкриває кінематографічну ілюзію, показуючи зворотний бік кінопроцесу, руйнуючи межі між реальністю та вигадкою», — йдеться у коментарі журі.

Кадр із фільму «Сусід Абді». Фото із сайту Wiz-Art Film Festival

Найкращий міжнародний фільм за глядацьким голосуванням – «Хлорка» режисера Таноса Сіхогіоса. Спецвідзнаки отримали «Безахтько» режисера Діна Вейза та «Квіти з іншого двора» від режисераХорхе Кадени.

Переможців визначало міжнародне та національне журі, до якого увійшли Юкка-Пекка Лааксо, Лаума Каудзіте, Анна Онуфрієнко, Оксана Волошенюк, Катерина Сліпченко, Валерій Мирний та Антон Фролов, а також глядачі.

За увагу журі та глядачів змагалися 29 фільмів – 19 у національній та 10 в міжнародній програмах.

Коментар
14/01/2025 Вівторок
14.01.2025
13.01.2025