Назва Національної музичної академії пропагує російську імперську політику – Інститут нацпам'яті

01 Грудня 2023, 11:28
Національна музична академія України 465
Національна музична академія України

Згідно з висновком експертної комісії Інституту національної пам'яті ім'я композитора Петра Чайковського у назві Національної музичної академії є пропагандою російської імперської політики.

Про це повідомили в Інституті національної пам’яті.

За результатами дослідження історії та правової бази використання імені російського композитора в назві Музичної академії довели, що  за походженням, творчістю, мовною та національною самоідентифікацією Петро Чайковський є російським композитором.

Нормативно-правовою підставою експертизи став Закон України «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Читайте також: Консерваторія Чайковського – як це мило звучить!

В Інституті зазначили, що ще у 1880 році Чайковський відмовився від запрошення очолити музичне училище в Києві, яке було чистиною Імператорського російського музичного товариства, а за 10 років відвідав концерт студентів закладу, однак «підвищенню статусу музичного училища візит не посприяв».

У висновках експертизи йдеться про те, що Київська консерваторія (зараз – Національна музична академія України) зʼявилася лише за 20 років по смерті Чайковського, у 1913 році. Тому немає жодних підстав, щоб вважати, що композитор заснував академію. 

Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського. Це рішення ухвалила Президія Верховної Ради УРСР.

За тиждень до того ім’я Чайковського присвоїли й Московській консерваторії. Як підкреслюють експерти у фаховому висновку, у випадку Московської консерваторії рішення мало історичне підґрунтя, адже Чайковський викладав у перші роки її діяльності. У випадку Київської консерваторії такого історичного підґрунтя не було. 

«Очевидно, що справжній мотив керівництва УРСР мав політичне підґрунтя: меморіалізація російського композитора в назві провідного музичного навчального закладу мала засвідчити як відданість Москві, так і визнання першості російської культури серед культур союзних республік». 

За словами експертів, на сьогодні Петро Чайковський є чи не найвідомішим у світі російським композитором, а отже – символом російської культури та культурним маркером «русского міра». 

«З огляду на історичну ретроспективу та реалії збройної агресії, яку проводить із 2014 року держава-агресор РФ проти України з метою ліквідації української державності та знищення самобутності українського народу, спроби «українізувати» російського композитора П. І. Чайковського та його творчість навіюють сприйняття української культури як вторинної і залежної від російської. Водночас вони працюють на штучну нівеляцію відмінності між українською та російською національними ідентичностями, що цілком вкладається в російську ідеологему про «єдиний народ» зі спільною історією та культурою і становить реальну загрозу для національної безпеки України», – йдеться у повідомленні Інституту.

Нагадаємо, що дискусія навколо назви консерваторії триває уже понад рік. Під стінами Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського у Києві проводили акцію із закликом прибрати з назви установи ім'я російського композитора. Прибрати ім'я Чайковського з назви закликають студенти та частина викладачів. 

Коментар
21/02/2024 Вівторок
20.02.2024