Фотографка та військовослужбовиця з Луцька презентувала артпроєкт про українські казки
Творчий дует українських митців та військовослужбовців ЗСУ Vony Razom: Ірина Пшенюк з Луцька, яка творить під псевдонімом iSky, та її чоловік Павло Зайченко презентували благодійний артпроєкт «Жили-були, живуть і будуть». У ньому митці візуалізували десять образів з українських казок, прототипами для яких стали українські військові чи волонтери.
Виставку фоторобіт презентували в одному з закладів Києва. Автори проєкту не змогли завітати на подію наживо, адже наразі перебувають на Сході, однак доєдналися через відеозв’язок. Герої яких казок зображені на полотнах, хто перевтілювався в нові образи та в чому полягає головна мета проєкту – дізнавалася журналістка Район.Культура.
«У цьому проєкті ми візуалізували десять образів з українських казок: шість жіночих і чотири чоловічих. Образи в нас втілювали як військові, так і волонтери та цивільні. Ми використовували український автентичний дизайн та військові елементи. Хочемо присвятити ці образи нашим захисникам та захисницям, які зараз відстоюють незалежність нашої країни», – розповідає у своєму відеозверненні авторка Ірина iSky.
Котигорошко, мавка, русалка, Баба-Яга, дід Ох – знайомі з дитинства герої по-новому втілені на десятьох полотнах та артбуці. У зйомках проєкту взяли участь відомі українці, військові медики та волонтери, серед яких співзасновниці руху Veteranka – Катерина Приймак та Юлія Кіріллова, актор та волонтер Олексій Суровцев, телеведучий Анатолій Бондаренко та інші.
Читайте також: У Варшаві відкрили виставку дуету українських художників Vony Razom, які служать в ЗСУ
Митці зазначають, що мета проєкту – не лише зацікавити аудиторію українськими казками, а і допомогти українському війську. Всі кошти з продажу картин та артбуків Vony Razom передадуть до благодійного фонду руху Veteranka, щоб забезпечити зимові потреби захисників та захисниць України, закупивши генератори, буржуйки, зимову форму, берці, набори медикаментів тощо.
«Ми розпочали свій шлях ще у 2015 році, коли жінки йшли воювати і їх допускали на передову, але в документах через певні заборони військових посад для жінок, жінки, які виконували бойові задачі – були штурмовичками, артилеристками, снайперками – в документах були прачками, швачками, комірницями. У відповідь на цю несправедливість розпочалася адвокаційна кампанія «Невидимий батальйон», учасницями якої є багато жінок нашої організації. Коли ми нарешті перемогли «совок», жінкам дозволили обіймати плюс 63 бойові посади».
«Для того, щоб продовжувати діяти у сфері розширення прав жінок у війську, ми почали допомагати ветеранкам повернутися у мирне життя та створили організацію, в якій зараз частина цих прекрасних жінок воює на фронті, а інша в тилу робить дві речі: забезпечує нашу армію і готує плацдарм для повернення ветеранів, займається проєктами реінтеграції», – розповідає співзасновниця Veteranka Катерина Приймак.
Підтримати ініціативу на захід завітала і Вікторія Родько – волонтерка та вокалістка гурту OY Sound System, яка презентувала сольний проєкт oneWITCH та дебютний трек «Спи», а також дует діджеїв – Богдан Гужевський і Олександр Шиманський.
Аби ознайомити гостей події не лише з візуальною, а і змістовою частиною проєкту, уривки з казки «Дідова дочка» зачитали телеведучі Оксана Гутцайт та Анатолій Бондаренко.
«Те, що зробили ці двоє, це було настільки цікаво. У гримерках зазвичай є дзеркало, й ти бачиш, що з тобою роблять, але тут його не було. Ти не відчуваєш, що щось таке відбувається. Коли мені бороду трав’яну причепили – це було несподівано. Цікавий досвід. Казку про діда Оха я знаю з дитинства. Ох він дідусь непростий. Я б сказав, що це швидше негативний герой, ніж позитивний, але я погодився. Мені дуже приємно, що я долучився до цієї добродійної справи», – поділився враженнями від проєкту Анатолій, який втілив образ діда Оха на світлині фотодуету Vony Razom.
Читайте також: «Ви що, хлопці, я для онліфанс роблю фотки»: фотографка з Луцька розповіла, як працює на фронті
Фотографка Ірина iSky зазначила, що казки стали основною темою проєкту, адже найважливіші життєві цінності закладаються саме з дитинства.
«Казки – це найбезпечніші, найприємніші моменти, які ми згадуємо з дитинства теплими спогадами. Проаналізувавши українські народні казки соціального характеру, ми зрозуміли, що наші предки уже були просунуті у своїх поглядах на життя. Вони розуміли, що жінка не є придатком до чоловіка, що завдяки своїм чесним принципам по життю, гарному ставленню до людей, всесвіт подарує тобі гарні можливості й щиру любов. Якщо твоє хобі добре оплачується – значить ти щаслива людина. І загалом їх світогляд був націлений на чесність перед собою, адже якщо ти чиниш по совісті, то ти можеш пишатися собою», – розповіла лучанка.
Ще одна ціль проєкту – протидіяти російським наративам, які привласнюють українську культуру та намагаються створити ілюзію того, що українських народних казок не існувало.
«Оскільки московити завжди славилися, на жаль, найкрутішим рівнем пропаганди, вони поступово змінювали у свідомості нашого народу поняття самоцінності й просували таке поняття, як братські народи. Саме поняття російськомовних в Україні є нічим іншим як Стокгольмським синдромом. Доки кожен українець не почне говорити українською у своїй голові, ми, на жаль, далі будемо вимирати. Багато хто говорить «какая разніца», але я хочу сказати про те, що мова – це найяскравіший індикатор того, наскільки глибоко сидить російська пропаганда в нашому ДНК і наскільки це масштабно», – пояснює авторка проєкту.
На думку iSky українці мають унікальний шанс «відмитися від бруду» та російської пропаганди.
«У нашого покоління стоїть гостро питання про свідомість. Вона починається з думок, з того, коли батьки читають українські казки своїм дітям українською мовою, коли кажуть українською: «на добраніч чи я тебе люблю». Коли кожна доросла людина зможе сказати в своїй голові: я українець, я люблю Україну й я цим пишаюся, коли кожен з нас зрозуміє всі ці поняття – ми перестанемо жити в цьому пеклі. Інакше, на жаль, наші діти будуть змушені проходити це ж пекло. А ми тут в Збройних силах саме, щоб цьому запобігти. Проєкт «Казки» націлений на цю свідомість, на те, щоб наше нове покоління мало можливість жити у процвітанні. У нас зараз реально дуже крутий шанс все це змінити й дуже хочеться, щоб цей проєкт став частинкою цього розуміння й цієї свідомості», – поділилася роздумами фотографиня.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром