Намальована історія князів Любомирських: у Рівному відкрили виставку дитячих робіт
Юні художники з артстудії Step Art презентували понад 60 мистецьких робіт, на яких зобразили яскраві моменти з життя князів Любомирських у Рівному.
Захід пройшов 21 жовтня у Залі камерної та органної музики. Більше про цілі проєкту та враження його учасників дізнавалася журналістка Район.Культура.
У «Мистецькому цоколі» органного залу гамірно: десятки дітей розмальовують довге паперове полотно, що простягається з одного кутка зали до іншого, підтанцьовують під музику, захоплено і сором’язливо розповідають акторам, які грають ролі князів, про ідеї своїх полотен.
Виставковий проєкт «Намальована історія князів Любомирських» – частина фестивалю «Рівненські класичні резиденції», започаткованого цьогоріч Рівненською обласною філармонією.
Читайте також: Відродження європейських традицій: стартував перший фестиваль класичної музики «Рівненські класичні резиденції»
Ще одна назва заходу – Family day (у перекладі з англійської – сімейний день) і це не випадково. У філармонії пояснюють – хочуть долучати до класичної музики та мистецтва не лише фахівців, а й робити філармонію цікавою та доступною для мешканців та гостей міста будь-якого віку.
«Коли ми думали про концепцію фестивалю, то розуміли, що сьогодні дуже важливо в час війни дізнаватися і розповідати рівнянам про історію нашого міста. Під час цього проєкту діти дізналися дуже багато і, можливо, вперше побували в філармонії, а завтра разом з батьками прийдуть і на інші наші імпрези й концерти», – сподівається директорка філармонії Елеонора Стеценко.
Свої роботи для виставки у різноманітних техніках, як-от: гуаш, акварель, акрил на папері, створювали студійці Step Art віком від 7 до 14 років. На полотнах, що розташовані на стендах по центру зали, втілені князі Любомирські, їхні хобі чи архітектурні споруди, які власники Рівного залишили по собі в нашому регіоні.
Центральним в експозиції стає портрет Казимира Любомирського, створений юною художницею Надією Середою.
«Я взяла участь у проєкті, тому що для мене це звучало як щось нове і цікаве. А треба завжди переходити з рівня на рівень. Саме цікавість зважила мене на це рішення. Я підібрала тони і почала малювати. Я почувалася ніби в різнобарвному світі, де можна малювати і не боятися. Працювала над цим портретом десь протягом шести занять. Найскладніше було квіти малювати, бо там усе переливається і важливо було не заходити за контури», – пояснює Надія.
Дівчинка каже: завдяки проєкту дізналася про існування князів Любомирських, про їхню історію, родину, а також про Рівненський органний зал.
Читайте також: Найкращі зразки української класики виконав у Рівному Національний ансамбль солістів «Київська камерата»
Як зазначає ініціаторка проєкту та директорка артстудії Step Art Наталія Сміховська, культурне просвітництво і ознайомлення дітей з історією рідного міста були одними з найважливіших цілей.
«Ми презентуємо виставковий проєкт, який несе дуже велику цінність. Цінність зі збереження культурної спадщини нашого рідного міста. Незважаючи на те, що сьогодні війна, ми розуміємо, що культура на часі. Це майбутнє нашої країни, тому що культура передає цінності свободи й гідності цивілізованого світу», – каже Наталія.
Практична робота над експозицією тривала близько двох місяців. Окрім цього, щоб ознайомити дітей з історією та допомогти їм точно відтворити на їхніх малюнках життєвий шлях Любомирських, до підготовки залучили рівненську краєзнавицю Світлану Калько.
Наталія Сміховська зазначає, що розповідь про переживання і долю князів надихнули юних художників і дали їм змогу емоційно пройнятися темою. А щоб детальніше ознайомитися з історією Залу камерної та органної музики для юних митців організовували квести будівлею.
«Згодом ми приступили до практичної частини: малювали, робили ескізи, шукали ідеї. Як референси використовували історичні фото, які нам надавала Світлана Калько. Щось фантазували, спираючись на власні вподобання», – розповідає Наталія Сміховська.
Юні художники залюбки демонструють свої роботи, фотографуються на тлі виставки разом зі своїми рідними та розповідають про історію створення кожної з них.
«Я малювала брата князя, бо він дуже захоплювався конями. І я теж люблю дуже коней. Найскладніше було намалювати тіні й перенести усе з ескізу на велике полотно. Найбільше сподобалася нагорода», – зізнається Анна Бондарчук після церемонії нагородження, де кожен учасник виставки отримує свою відзнаку.
Читайте також: Музика, ігри й малювання: Рівненська філармонія презентує проєкт «Карнавал тварин»
Варвара Шекель розповідає, що в майбутньому хотіла б стати художницею і малюванням захоплюється давно. На своїй роботі зобразила князя на коні в полі.
«Він дуже любив коней і кінний спорт. Під час підготовки я дізналася, що Казимир побудував Органний зал і багато цікавого про його сім’ю», – каже художниця.
Директорка артстудії зазначає, що діти самі обирали, що саме хочуть зобразити на своїй роботі. Хтось обирав класичні зображення, як-от портрети чи архітектурні споруди, а декому вдавалося метафорично осмислювати діяльність князів Любомирських.
До прикладу юний студієць Дмитро Лаба вирішив поєднати музичний твір князя Любомирського «Зіронька» з космічною тематикою.
Серед виставки можна побачити і цикл робіт, на яких зображені музи. Наталія пояснює – в житті Казимира було багато жіночих образів, зокрема його дружина Зінаїда, що доглядала його, коли князь був скований хворобою.
«Мені сподобалося як Кіріл Сефер подав слона на своїй картині. Можливо, ще як дитинка по композиції десь якісь моменти не витримує, але його креативний підхід і генерація ідей дуже імпонує», – відзначає Наталія.
Читайте також: Музика до фільмів: як у Рівному пройшов концерт Київського квартету саксофоністів
Окрему увагу приділяли підготовці до представлення проєкту. Наталія зауважує, що презентація – це окреме ремесло, якому теж потрібно вчитися і над цим у студії працюватимуть у різних форматах.
«У нас було таке цікаве завдання – представити цю експозицію і ми вирішили створити мініінсталяцію. Відтворити коротенькі скетчі на крафтовому папері й завісити картину – зробити такий момент інтриги перед відкриттям. І також зробили такі ліхтарі з кольорового паперу».
Створення головно картини в експозиції – портрета Казимира Любомирського – було одним з найвідповідальніших завдань. Наталія розповідає, що більшість дітей з острахом ставилися до роботи з великим форматом.
«Надійка дуже талановита дівчинка і дуже відповідальна. Вона одна погодилася працювати з великим форматом. Вагалася, але потім накинула ескіз і ми сказали: не хвилюйся, якщо буде потрібна підтримка – ми підтримаємо. Вона витратила на це близько двох тижнів і ходила майже щодня. Це до двох годин. Те, що робила ця дитина – це мене захопило», – пригадує директорка студії.
Наталія Сміховська відзначає, що цей проєкт – важлива колаборація громадської організації, якою є Step Art, і комунального закладу, що може допомогти розширити аудиторію обох установ і долучити до культурних подій і дітей, і батьків.
«Ми працювали як одне ціле. Це приклад якісного партнерства на взаємовигідних умовах. Ми б не створили такого відкриття презентації, якби нам Елеонора Стеценко не допомогла з акторським складом. І це все дуже підсилило. Заклади такого рівня як Рівненська обласна філармонія готові включатися в ініціативи. Це є показником того, що ми можемо творити нові цікаві культурні продукти для більш широкої аудиторії, бо насправді в нас цього не вистачає».
У складний період для дітей, зважаючи на російську агресію, малювання – це можливість відволіктися та виразити свої переживання.
«Для них це ніби тантричний процес. Будь-який малюнок – це емоція, енергетична зарядка. Ці твори енергетично заряджені, тому що вони вкладають в них кожну частинку себе і відповідно для них дуже важливо представити це на загал. Авторами всіх цих речей є вони», – підсумовує Наталія Сміховська.
Рівняни та всі охочі зможуть ознайомитися з виставковим проєктом «Намальована історія князів Любомирських» до 19 листопада у «Мистецькому цоколі» Залу камерної та органної музики.
Фото Анастасії ГНАТЮК
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром