Квіти-трансформери, мозаїки і воєнні ілюстрації: що покаже Україна на Франкфуртському книжковому ярмарку

Український інститут книги, Goethe-Institut в Україні, Мистецький арсенал та Український інститут представлятимуть Україну на найважливішій у світі книжковій події – Франкфуртському книжковому ярмарку – спільним національним стендом та окремими стендами Українського інституту та Мистецького Арсеналу.
Захід проходитиме з 18 до 22 жовтня 2023 року. Слоганом участі України став Fragility of existence (Крихкість існування), а фокусом дискусій – тема «Екологія та війна».
Про український національний стенд
Організатором роботи українського національного стенда у павільйоні 4.1/ B 82 є Український інститут книги. На стенді представлять понад 500 книг від 43 видавництв. Тут відбуватимуться переговори щодо продажу прав на українські книжки, всі слоти для переговорів уже заповнені.
Стенд матиме власну сцену, де протягом кожного дня ярмарку відбуватимуться події англійською та німецькою мовами. Всі п’ять днів ярмарку говоритимуть про війну, покарання злочинів, солідарність, теорії змов та російську пропаганду, науку, освіту та книжковий ринок під час війни, але й також, про креативність, нові форми існування та яскраву українську культуру.
Концепція цьогорічного дизайну представництва України на Франкфуртському книжковому ярмарку побудована довкола теми квітів-трансформерів та натхненна творчістю української мисткині Поліни Райко з Херсонщини. Будинок-музей художниці знищила вода після прориву Каховської ГЕС. Про це в коментарі Суспільне Культура розповіла дизайнерка Альона Соломадіна.
«Створюючи айдентику за темою стенда «крихкість існування», я замислилася над трансформаціями, через які зараз проходить Україна, наше суспільство та все живе навколо. Цей образ квітки-трансформера, демонструє міць та потужність, здатність перетворитися з новою силою та захищати країну», — зауважує вона.
Читайте також: Казковий світ Поліни Райко: як виглядав будинок народної художниці до затоплення
Саме образ квітки, за її словами, символізує крихкий та вразливий живий організм.
«Я надихалася роботами Поліни Райко, у неї багато квітів, і вирішила створити квітку з урахуванням роботи технологій, алгоритмів», — додала Соломадіна.
У межах співпраці з Міністерством культури та медіа Німеччини відбудеться галузева програма під назвою Fragility of creators, кураторами якої є Український інститут книги та Goethe-Institut.
Спільно з Національним культурно-мистецьким та музейним комплексом «Мистецький арсенал» Goethe-Institut та інші українські партнери пропонують також міжнародну дискусійну програму Fragility of freedom, фінансовану Міністерством закордонних справ Німеччини. Ця програма має на меті зміцнення стійкості українських культурних та освітніх партнерів.
Серед авторів та громадських діячів, які представлятимуть національний стенд — Ірина Цілик, Євгенія Лопата, Максим Яковлєв, Катерина Міхаліцина, Володимир Єрмоленко, Оксана Забужко, Анна Новосад, Олександр Михед, Павло Казарін, Ярина Чорногуз, Севгіль Мусаєва, Світлана Ославська, Олеся Островська-Люта, Альона Каравай, Вахтанг Кебуладзе, Катерина Калитко, Юлія Козловець, Павло Гольдін, Катерина Шаванова, Таня П’янкова, Остап Сливинський, Катерина Ботанова, Кирило Безкоровайний та інші. Повну українську програму англійською мовою можна переглянути тут.
Стенд Українського інституту
Український інститут представить два мультимедійні проєкти на своєму стенді. Аудіовізуальний проєкт Discover Ukraine: Bits Destroyed про монументальне мистецтво та діджитал-путівник Insight.UA занурять гостей у багатошарову та яскраву українську культуру, водночас покажуть руйнівну силу війни на мистецтво.
«Поки активно любитимемо свою землю, будемо молодо рухатись в мистецтві», – слова української художниці-шістдесятниці Алли Горської, що зустрічають гостей стенда.
Роботи Алли Горської оживають у проєкті Discover Ukraine: Bits Destroyed – це аудіовізуальна інсталяція мозаїк, що заглиблює у багатошаровий світ українського монументального мистецтва.
У проєкті використали 56 мозаїк 1960-70-х років, зокрема роботи Алли Горської, Григорія Пришедька, Галини Зубченко, Ади Рибачук, Володимира Мельниченка та багатьох інших українських митців. Більше чверті мозаїк пошкоджені або зруйновані в результаті повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Інсталяцію створили Український інститут та команда студії Rock ‘n’ Light на основі документальних фото Євгена Нікіфорова.
Англомовний діджитал-путівник українською культурою Insight.UA запрошує досліджувати українську культуру через різні формати — від добірок українських фільмів, виставок, книжок до прослуховування плейлистів чи перегляду онлайн-курсів. Платформа THE ARTS+ слугує місцем зустрічі та нових партнерств для фахівців видавничої та креативної індустрій на Франкфуртському ярмарку. Знайти стенд можна за номером 4.1/H36.
Стенд Мистецького арсеналу
З концепцією «Присутність на противагу відсутності» (Presence vs Absence) Мистецький арсенал представить свій стенд J103 в секції ярмарку Hall 3.1 «Мистецтво. АртКнига. Дизайн». З лютого 2022 року Мистецький арсенал почав збирати роботи українських художників і художниць, які у своїх творах фіксують та російсько-українською війною з 2014 року і дотепер.
Зібрані роботи стали частиною онлайн-архіву «Україна в огні», що проявляє зріз актуальних мистецьких практик, а також видання «Україна в огні», яке презентують на стенді. У дизайні стенда представлять роботи українського фотографа Андрія Денисенка із серії «Волонтери Чернігівщини» (2022), в яких подвійна експозиція, використана автором як художній метод, поєднує зображення людей і тло зруйнованих будинків. Ці роботи є свідченням збереження і відновлення, вони оприявнюють невидиму працю людей, які об’єднуються та своїм існуванням протидіють вбивчій логіці війни.
Візуальну складову стенду створив Костя Марценківський — дизайнер Мистецького арсеналу.
Pictoric та Книжковий Арсенал презентують міжнародну виставку ілюстрації When Everything Matters в Agora, C11. Натхненна фокус-темою ХІ Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», виставка представляє нові роботи провідних українських і міжнародних авторів. Цей проєкт — діалог українських ілюстраторів та графічних дизайнерів з митцями з інших країн, обговорення важливих тем мовою ілюстрації.
За фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини під час ярмарку цьогоріч вдруге відбудеться Спеціальна програма для видавців з України та сусідніх країн — професійна програма для видавців та менеджерів з прав, започаткована Frankfurter Buchmesse у 2022 році в межах стратегічного партнерства та у співпраці з Міжнародним фестивалем «Книжковий Арсенал» та Goethe-Institut в Україні.
Окрім цього, Мистецький арсенал спільно з Goethe-Institut в Україні представить програму подій Fragility of Freedom, фінансовану Міністерством закордонних справ Німеччини. Ця програма має на меті зміцнення стійкості українських культурних та освітніх партнерів.
До програми увійде 17 подій: про українське питання і сприйняття України у світі; екологічні наслідки російської війни в Україні; деколонізацію; конспірологічні теорії та пропаганду; пам’ять і межі колективного розуміння, а також про український книжковий ринок, освіту і науку, і про читання як терапію.
Довідково: Франкфуртський книжковий ярмарок – це найважливіша міжнародна виставка видавничих досягнень та різноманітного контенту. Тут світові експерти з видавничої сфери зустрічаються з партнерами з технологічної індустрії та суміжних креативних індустрій, як-от кіно та ігри. Таким чином, Франкфуртський книжковий ярмарок є хабом міжнародної торгівлі правами та ліцензування, звідси беруть свій початок нові види кооперації та бізнес-моделі.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром