Музика до фільмів: як у Рівному пройшов концерт Київського квартету саксофоністів
У Рівному відбувся концерт Київського квартету саксофоністів Національної Філармонії України «Кіномузика: Морріколе, Бернстайн, Гершвін, П'яццолла, Манчіні».
Захід пройшов 8 жовтня в Залі камерної та органної музики у межах першого музичного фестивалю «Рівненські класичні резиденції» Рівненської обласної філармонії. Послухати музику до фільмів у виконанні столичного квартету зібралося багато містян та гостей міста. Побувала там і журналістка Район.Культура.
У Рівненській обласній філармонії аншлаг – до фестивалю приєднався Київський квартет саксофоністів з особливим «кіноконцертом».
«Музика до фільмів – що може бути цікавіше? Енніо Морріконе, Джордж Гершвін, Генрі Манчіні, Астор П’яццолла, Леонард Бернстайн… Це ж світова класика! Майже всі з них нагороджені оскарами», – каже засновник квартету, заслужений артист України Юрій Василевич.
Починається виступ з музики Генніо Морріконе, що лунає у фільмі «Одного разу в Америці»: Intro (Mix), A Firstful of Dollars, Gabriel’s Oboe, Slalom, Once Upon a Time in America, Amapola (rhumba!).
«Історія складна з цим фільмом. Музика мала побити всі рекорди премій, але коли засідала комісія, випадково люди, які відповідали за титри, не вписали автора туди, тому він нічого не отримав», – розповідає чоловік.
Лунають шлягери з кіномузики Генрі Манчіні – «Місячна ріка» та «Рожева пантера». Не обійшлося без генія музики для фільмів, Леонарда Бернстайна, який має рівненське коріння. Музиканти грають легендарні мелодії з мюзиклу «Вестсайдська історія»: Ouverture, Tonight, Maria, Cha-cha, Jump, Mambo.
«Батьки Леонарда Бернстайна з Рівного, жили на теперішній вулиці Симона Петлюри, виїхали в Америку буквально перед самою революцією. У 1918 році народився Леонардо. Коли в дитинстві він попросив батька заплатити за навчання музики, той відмовився. Тоді малий розбив свою скарбничку, пішов до вчителя, заплатив і батька це розчулило», – розповідає Юрій Василевич.
За мить основний квартет сходить зі сцени: «Не хочуть грати хлопці, я їх прошу – не хочуть. Нехай відпочивають!» – усміхається Василевич.
На сцені з'являється рівненський саксофоніст Тарас Пастушок та неочікувано сідає за фортепіано.
«Ми хочемо його в Київ забрати!» – жартує з публікою засновник квартету, адже вона не готова до втрати улюбленого музиканта.
«Така оказія випала. Хочемо згадати про наших товаришів, які тут народилися, жили, творили. Це рівненські саксофоністи – Євген Самусенко, Віталій Бузан. Нехай буде вічна пам’ять нашим музикантам! Зіграємо Air-Bach. Тарасе, ти колись грав на фортепіано? Ніколи? Ну, спробуй, я тебе прошу!» — просить Юрій Василевич, слухачі підтримують оваціями.
Завершується перша частина концерту музичним твором Джона Грехема Jazz valse.
Під час перерви гості заходу обмінюються думками про вечір, роблять багато світлин, донатять на ЗСУ та купляють диск з музичною творчістю Київського квартету саксофоністів.
«Сьогоднішній вечір у філармонії для мене особливий. Я тут вперше. Направду дуже сподобався квартет. Коли чуєш живий звук саксофона – серце завмирає, а ноги самі тебе ведуть в танок! Мабуть, це специфіка джазу», – ділиться гостя концерту Людмила.
Продовжується захід музикою Джорджа Гершвіна, як-от Nice Work! You Can Get It з фільму Damselin Distress чи Love Walked In з кінострічки Goldwyn Follis.
Грають і музику до фільмів Астора П’яццолли: «Закрий очі і слухай!», Libertango, «Ротунду» Генрі Вуда, мелодію до «Серенади сонячної долини» Гленна Міллера.
«Коли Астор П’яццолла виступав на першому своєму концерті у квінтеті, хлопці попросили подивитися у зал, бо там було тихо. Він виглянув за завісу, повертається і каже: «Ура! Ми перемогли! Їх четверо, а нас п’ятеро!» І ми вам вдячні! Ми, квартет, аплодуємо, за те, що ви сьогодні прийшли послухати нашу роботу. Браво!» – розважає публіку Юрій Василевич.
В опрацюванні Іван Тараненка лунає легендарна пісня «Ой, у лузі червона калина». Слідом за нею грають відому «Мелодію» Мирослава Скорика з фільму «Високий перевал».
«Я б хотів цю мелодію присвятити тим, хто дав нам можливість тут спілкуватися. На жаль, гинуть люди, наші хлопці і дівчата», промовляє саксофоніст.
Глядачі вслухаються у «Мелодію» стоячи, хтось, схиливши голову, згадує загиблих рідних, дехто тихо плаче.
Завершується вечір кіномузики Джорджем Гершвіном і його запальним музичним твором «Плескаймо в лад!».
Фото Анастасії ГНАТЮК
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром