Хорова капела «Орея» відкрила 20-й фестиваль «Стравінський та Україна» у Луцьку

«Ми іще живі, ворогів до біса. Лиш одна вкраїна на землі...»
Ансамбль академічної хорової капели «Орея» розпочав свій 84-й концертний сезон. Свій 20-й ювілейний музичний фестиваль «Стравінський та Україна» капела відкрила у Луцьку.
29 вересня у Палаці культури зібралися шанувальники хорового мистецтва, серед них і журналістка Район.Культура.
Музика Ігоря Стравінського вперше прозвучала на Волині 35 років тому. Своїм творчим куточком композитор називав містечко Устилуг. Там він написав 17 музичних творів. Під час створення цих композицій Стравінський звертався до ритуальних та обрядових традицій Волині, поетичного фольклору цього краю.
«Хочу підкреслити, що наша Волинь є відомою не тільки завдяки Лесі Українці, але і композитору Стравінському. Фестиваль «Стравінський та Україна» єдиний на Волині фестиваль класичної музики. А також це єдиний у світі фестиваль, присвячений цьому композитору», – промовив перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук.
Капела «Орея» неодноразово брала участь в Європейських хорових фестивалях та змаганнях. Колектив володіє дев’ятьма гран-прі та сорока п'ятьма першими місцями. Очолює колектив головний диригент капели заслужений артист України Олександр Вацек.
Концерт розпочався з виконання «Отче наш». Серед репертуару капели – релігійні («Молитва за Україну», «Під твою милість», «Sanctus»), українські народні («Ой, мамо, люблю Гриця», «Хлопці-риболовці») та рекрутські пісні. Лунали твори Ігоря Стравінського, Валерія Кікти, патріарха Грузії Амвросія Іллі Ⅱ, аргентинського композитора Аріеля Раміреса та інших.
«Після початку повномасштабної війни колектив роз’їхався у різні краї. Довелося створювати щось інше. Я шукав солідний твір для чоловічого хору. Перерив багато літератури й знайшов твори польських композиторів-священників українського походження. Це були брати Дрозди: Роман-Ілля та Богдан-Мойсей», – розповів диригент хору Олександр Вацек, про твір «Отче наш» Богдана-Мойсея.
Читайте також: У стародавньому костелі на Волині вперше записали концерт барокових піснеспівів
Концерт перервала повітряна тривога. Символічно, що це відбулося під час виконання повстанської пісні «Хлопці з лісу», яка стала маршем сотні «Леви» (в обробці Євгена Маляревського та редакції Олександра Вацека).
«Раз, два, три, ми іще живі… Раз, два, три, ворогів – до біса. Лиш одна свобода на землі…», – звучало в унісон із сиреною.
Проте це не спинило творчий колектив, і вони продовжили свій виступ уже на вулиці, на сходах Палацу культури.
«Я дев’ять років працював в Чехії. І коли я там чув чисто заспівану українську пісню, у мене лилися сльози. Я вважаю, що поки є наша творчість, заради цього варто жити», – розповів Вацек.
Після відбою глядачі знову повернулися до зали. Найбільше оплесків здобула пісня «Ой, у лузі червона калина...».
Слухачі віддячили творчому колективу гучними оваціями. Концерт завершився врученням диплома від автора ідеї фестивалю Василя Ворона.
Довідково: «Орея» – муніципальна хорова капела, створена керівником маестро Олександром Вацеком у 1986 році в Житомирі. Капелу підтримує Житомирська обласна адміністрація.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром