Іжицю замінити на Волю: в Україні з'явиться банк українських шрифтів

19 Вересня 2023, 17:04
Шрифти «Іжиця» (зверху) та «Вернигора» Богдана Гдаля (знизу) 861
Шрифти «Іжиця» (зверху) та «Вернигора» Богдана Гдаля (знизу)

Міністерство культури та інформаційної політики планує створити банк українських шрифтів та відмовитися від використання російських.

Про це йшлося 18 вересня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, пише Мінкульт.

«Україна повинна припинити використання шрифтів російського походження, замінивши їх на українські. Ми маємо символи своєї суверенності та незалежності, які ідентифікують нашу державу, її історію, культуру, мову та графічне вираження цієї мови», – наголосив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв

Верховна Рада планує відмовитись від використання у своїх внутрішніх документах російського шрифту «Іжиця» та похідних від нього.

Читайте також: Дизайнер Богдан Гдаль вигадав власний шрифт, аби замінити російську «Іжицю» на українських зупинках

На його зміну в проєкті постанови Верховної Ради запропоновано впровадити дизайнерський шрифт «Воля». Його розробила українська шрифтова дизайнерка Марчела Можина на базі літерацій головного художника УПА Ніла Хасевича.

Читайте також: «Воля ціни не має», – дизайнерка Марчела Можина про шрифт, натхненний Нілом Хасевичем

«Писемність як складова мови є одним із елементів національної ідентичності. В Україні давно діє заборона на використання російської мови у документації, тож варто позбутися і російської системи гліфів, тобто шрифтів. МКІП запланував проведення відбору та формування банку унікальних українських шрифтів», – зазначив Ростислав Карандєєв.

За його словами, український шрифт має бути впізнаваним, нести історичне підґрунтя, графічно вирізнятися серед інших кириличних шрифтів та привертати увагу. Він має відповідати параметрам інклюзії та бути легким для сприйняття усіма категоріями громадян. Також слід врахувати можливістю технічної інтеграції шрифта у цифрове середовище.

До роботи у цьому напрямку залучені представники профільних установ, таких, як Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Бойчука, а також мистецького середовища, які спеціалізуються на розробці шрифтів: Віталій Шостя, Дмитро Стадниченко, Василь Чебаник, Андрій Шевченко, Богдан Гдаль, Кирило Ткачов,  Віктор Харик, Євген Садко та інші.

Коментар
21/07/2024 Субота
20.07.2024
19.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром