В Україні видали книгу-комікс «Мій тато повернувся з війни»
Книга призначена для родин військовослужбовців. У картинках комікс пояснює психологічні особливості спілкування з татом, який певний час знаходився в зоні активних бойових дій і як це вплинуло на його психіку.
Про це пише видання «НОВА – новини ветеранів».
Тимчасова виконувачка обов'язків пресофіцерки, уродженка Волині, Вікторія Гаврилюк повідомила, що, окрім захопливого сюжету, книга має ще й наочне призначення. Таким чином, до дітей доносять надважливу інформацію про те, як варто поводити себе з татом у таких випадках, а як ні. Та як членам родини слід реагувати на дивну, на перший погляд, поведінку.
«Комікс адресований дітям 10-15 років. Таку вікову категорію встановили психологи. Головна мета, яку переслідує це видання – допомога ветеранам інтегруватися в суспільство за допомогою їхніх власних дітей. Тому книгу можна також розглядати як своєрідну інструкцію для дітей, щоб вони могли активно допомогти татові в цій інтеграції», – розповідає Вікторія.
Головним героєм сюжету є кіт на ім’я «Патрон». Це не слід сприймати як плагіат щодо відомого пса Патрона. Річ в тому, що в ідейного натхненника проєкту Іллі Шполянського колись справді був кіт із таким ім’ям. У 2015 році він привіз його з зони бойових дій.
Окрім кота, героями коміксу є тато, мама й троє їхніх дітей. Після пережитої контузії, тато, на думку членів родини, починає дещо дивно себе поводити. Але в кінці сюжету тато звертається до реабілітаційного центру й усе закінчується добре.
«Виходячи з реалій ситуації, яка склалася в Україні, ми переконалися в необхідності такого видання. Тому, звичайно ж, плануємо збільшувати тираж. Але для цього нам потрібно шукати й залучати додаткові кошти, оскільки для підготовки видання й першого тиражу були використані грантові гроші», – говорить Вікторія Гаврилюк.
«Ідея цього проєкту з’явилася в мене 2015 року, коли я повернувся з АТО. Мої троє дітей тоді були значно меншими і я зрозумів, що до дітей слід звертатися дещо іншою мовою. Скоріше за все, це має бути мова малюнку. Так легше пояснити дитині, які зміни відбуваються з їхнім батьком після того, як він на власні очі побачив жахи війни… На жаль, в той час для втілення проєкту не було коштів. Вони з’явилися лише після повномасштабного вторгнення. І тоді я повернувся до ідеї семирічної давнини», – зазначив автор ідеї створення коміксу «Мій тато повернувся з війни» та заступник голови Руху Ветеранів України Ілля Шполянський.
Те, що ветерани з Миколаєва об’єднали свої зусилля з київською студією «Spring Comics» і її талановитими художниками, можна вважати щасливим випадком. Доля звела однодумців і, як результат, вони разом створили такий продукт, що подобається не лише дітям, а й їхнім батькам, ветеранам і волонтерам, не залежно від віку.
«Я часто вдавався до такого експерименту – давав комікс комусь із своїх побратимів і чекав, коли мені надійде відгук. Якось на Заході України я зустрів побратима-одесита. Він мав кілька поранень, визнаний обмежено придатним і служив у медичній евакуації. Коли він прочитав книгу з коміксом, то сказав, що в деяких місцях сюжету плакав, бо це саме відбувалося з ним і його родиною. Уважаю, це найбільшою похвалою для тієї справи, яку ми зробили!» – розповів Ілля.
Книгу розробили спільно з психологинями Оленою Вознесенською та Світланою Ройз. Окрім них, до команди однодумців увійшли художник Олександр Корешков, продюсер Максим Курінний та керівниця проєкту Ксенія Давченко.
Олександр Корешков разом із Максимом Курінним у 2017 році заснували студію «Spring Comics». Із останніх та найбільш відомих робіт слід назвати комікси «Загублені», «Протистояння: Червоний терор», мальопис «Серед овець», анімаційний кліп на пісню ТНМК «Дивись, куди ідеш».
«Так склалося, що я більше відповідаю за малювання, а Максим вирішує організаційні питання. Тому в цьому проєкті він заявлений продюсером, а я – художником. На нас вийшли ветерани з Миколаєва, які шукали реалізаторів своєї ідеї. Виявилося, що наше бачення цілком співпадає з їхніми очікуваннями», – розповів Олександр.
У миколаївських ветеранів, окрім ідеї, були й власні сюжетні розробки, але їх необхідно було адаптувати до жанру коміксу, написати сценарій, узгодити з фахівцями психологічний вплив на дитячу аудиторію.
Результатом такої співпраці Олександр дуже задоволений. А в колективі, який склався, хочеться працювати й далі. Тому в планах – проєкт під робочою назвою «Мама повернулася з війни», більше розрахований на жіночу психіку й психологію.
А ще в Олександра Корешкова є мрія створити серію коміксів, присвячених Богам наших предків, щоб популяризувати праукраїнську релігію, яка на фоні грецької чи римської виглядає забутою – наче її й не існувало. Тому необхідно відроджувати власну минувшину й у цьому художник вбачає своє покликання. Ще є бажання продовжити роботу в жанрі анімації.
Щоб отримати книгу-комікс потрібно пройти реєстрацію за посиланням і її відправлять службою кур’єрської доставки на зазначену адресу. Отримання коміксу повністю безкоштовне.
Над створенням коміксу працювали Громадська спілка з Миколаєва «Рух Ветеранів України», Український ветеранський фонд, Асоціація учасників та інвалідів АТО, Благодійний фонд «Герої України».
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром