Ексміністр культури Ткаченко заявив, що мер Маріуполя відмовився евакуювати музейні цінності
Ексміністр культури Олександр Ткаченко заявив, що мер Маріуполя Вадим Бойченко відмовлявся проводити евакуацію музеїв міста перед початком повномасштабного вторгнення Росії.
Про це йдеться у інтерв'ю Олександра Ткаченка для BBC Україна.
Ексміністр також зазначив, що не знав про те, що російські війська перейдуть кордон України 24 лютого, адже на той момент це не було доведено. І він дізнався про це зранку з телефонних дзвінків.
За словами Олександра Ткаченка, вивезти музейні цінності превентивно не могли через відсутність закону.
«У мене була спроба 23 числа, коли просто в ютубі побачив як грабують маріупольські магазини, я про всяк випадок подзвонив керівництву міста і області й сказав: «Послухайте, напевно, люди у вас щось знають, чого не знаємо ми. Давайте щось зробимо з музеями. В кінці-кінців була дуже гостра дискусія з мером Маріуполя, який не хотів цього робити, а це комунальний заклад, не нашого підпорядкування. Врешті-решт ми домовилися з головою адміністрації обласної, що треба видати наказ, а виявилося, що наказу без воєнного стану ми не можемо видати про превентивну евакуацію. А воєнного стану 23 лютого не було», – розповів ексміністр.
Водночас раніше у 2022 році радник мера Маріуполя Петро Андрющенко спростував це, зазначивши, що перші випадки мародерства в місті були зафіксовані 4 березня.
«Такої огиди через перекладання з хворої голови на здорову давно не відчував... Хотів би побачити хоч один папірець за його (Ткаченка. – прим. ред.) підписом, який наказував би евакуювати цінності Маріуполя в порушення вимог переміщення цінностей, затверджених міністерством», – написав тоді Петро Андрющенко в своєму телеграм-каналі.
Олександр Ткаченко в інтерв'ю також зауважив, що оскільки російські війська швидко просувалися, в деяких містах евакуацію вже не встигали провести.
«24 вже були танки на Півдні, біля Херсону. Тобто вже неможливо було щось зробити», – сказав Ткаченко.
За словами ексочільника Мінкульту, в тих містах, де підступали російські війська, евакуація розпочалася вже через день і за час війни сотні тисяч предметів були евакуйовані.
«У деяких випадках ми знали, що танки були на одному боці міста, а з іншого боку вивозили музейні предмети», – пригадав ексміністр.
Також Ткаченко зазначив, що вести облік викрадених предметів доцільно й це підтверджує досвід Другої світової війни, адже у такий спосіб України зможе довести, які саме цінності були вивезені. До прикладу, у Мелітополі, доступу до такої інформації, на відміну від Херсона, немає, адже місто досі в тимчасовій окупації.
«Я був в Запорізькій області й спілкувався з колегами, керівниками районних адміністрацій з окупованих територій й вони розповідали про чимало випадків колаборації, зокрема й серед представників культури. З іншого боку ми знаємо, як працівники музеїв, не керівники, залишалися і ховали ці предмети. І нас зустрічали, коли звільняли ці міста, показуючи, де вони їх заховали. Це ж ще й різне ставлення людей, яким довірене збереження музейних цінностей», – пояснив Олександр Ткаченко.
Ексміністру доводилося домовлятися з керівниками музейних установ на підвищених тонах.
«По місту «палять», а керівники не хочуть вивозити і кажуть: «ні, а куди, вони не повернуть». Я кажу: «нічого, що у вас зараз впаде і взагалі нічого не буде?» Ну слава богу погодились».
«Музейники важко розлучаються з речами, які у них знаходяться в музеях. З одного боку це непорозуміння, а з іншого небажання щось змінювати, прикриваючись надуманими причинами. В переважній більшості директори закладів і музеїв, волонтери, дуже активно допомагали цьому процесу», – розповів Олександр Ткаченко.
Натомість директорка Херсонського художнього музею Аліна Доценко в інтерв’ю УП.Життя зазначала, що «З Міністерством культури комунікації не вийшло – слова не було такого, щоби перевезти кудись фонди. Тож 24 лютого експонати перебували у музеї».
Нагадаємо, що 27 липня 2023 року депутати Верховної Ради України підтримали відставку міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка. Виконувачем обов'язків міністра культури та інформаційної політики Кабмін призначив Ростислава Карандєєва.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром