Вінок з ковилою, зливана каша та напій «Варена»: перелік нематеріальної культурної спадщини поповнили три елементи

29 Липня 2023, 19:02
Буковинський урочистий вінок з ковилою 615
Буковинський урочистий вінок з ковилою

Національний перелік нематеріальної культурної спадщини поповнили три елементи.

Про це йдеться в наказі Міністерства культури та інформаційної політики від 26 липня 2023 року.

Буковинський урочистий вінок з ковилою

Це жіночий головний убір рівнинних сіл Буковини. Це каркасний високий вінок, який може мати циліндричну форму, у вигляді корони. Про це йдеться на Facebook-сторінці проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва.

Цей жіночий убір є складовою весільного обряду на території чотирьох сіл Буковини. Це Рідківці, Топорівці, Магала та Чорнівка. У ньому дружки разом з нареченою запрошують гостей на святкування.

Обряд приготування зливаної каші

У Карнаухівці, яка належить до Кам’янського, фірмовою стравою вважається зливана каша. За словами місцевих жителів, традиція готувати зливану кашу започаткована ще за часів заснування селища козаком Семеном Карнаухом у 1737 році. Тому на в’їзді до селища на стелі з гербом Карнаухівки зображений засновник селища Семен Карнаух з казаном зливаної каші, що символізує гостинність і доброзичливість місцевих жителів.

Обряд приготування зливаної каші

Назву «зливана» каша отримала через те, що готувалася гуртом, у складчину, з доступних продуктів, спочатку як символічне відзначення завершення польових робіт у травні. Така каша відновлює сили, заряджає позитивною енергетикою. На свята її досі готують у стародавньому п’ятивідерному казані. До столу запрошують піснями. Згідно з традицією, після першої тарілки каші та чарки обов’язково танці й пісні, а потім – знову до столу.

Стародавній рецепт приготування зливаної каші передається господинями від покоління до покоління і має свої секрети.

Технологія приготування обрядового напою «Варена» в селі Боромля

У селі Боромля на Сумщині готують напій, який називається «варена». У нього додають сушені вишні, ягоди й листочки смородини, гілочку м’яти, мед, червоний перець, цукор, а вживають його на сьомий день після Великодня, на Проводи.

Коментар
02/12/2023 Субота
02.12.2023
01.12.2023
30.11.2023