З надією на омріяне мирне життя: у Рівному відкрили міжнародну фотовиставку у співпраці з корейськими партнерами
У Рівному стартувала виставка під назвою HOPE («Надія»), до якої увійшли 54 світлини від фотографів з 11 країн світу. Організував експозицію рівненський фотограф Олександр Харват з ініціативи своїх колег з Південної Кореї.
Захід пройшов 25 липня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Як у одній виставці поєдналися яскраві фото мирного життя й зафіксовані на світлинах жахи війни та яку роль фотографія відіграє у культурній дипломатії – дізнавалася журналістка Район.Культура.
На стінах виставкової зали музею праворуч та ліворуч розташовані барвисті фото, які вже стали незвичними для українського глядача. Митці з Греції, Іспанії, Італії, Кореї, Китаю, Люксембурга, Польщі, США, Франції і Хорватії зафіксували на своїх роботах безтурботні моменти життя, його цінності, роздуми про світло й темряву, щастя і красу природи в її простоті й гармонії.
По центру експозиції глядачів занурюють у кардинально інший, контрастний контекст – шістнадцять фотографій від восьми українських митців дихають війною і транслюють на увесь світ наслідки російської агресії. Розстріляні пам’ятники, нажахані тварини й люди у розпачі біля своїх зруйнованих домівок.
Читайте також: Це не про війну, це про людей: у Рівному відкрили виставку картин військових та їхніх близьких
Корейський фотограф Пунг Янг Квак та його колеги у виставці з промовистою назвою «Надія» мали на меті продемонструвати усьому світу злочини проти людства, скоєні Росією, та підтримати українців, запевнивши, що на нас обов’язково чекає перемога і повернення до мирного життя.
«Ми бачимо, що сьогодні фотографія має велику силу, бо завдяки фотографії світ дізнається про те, що коїться в нас в Україні. До мене звернулися мої корейські колеги і запитали, чи не хочу я мати виставку в Кореї. Я відповів, що цікаво було б, але виставку не мирну, а про наслідки російської агресії. Вони відповіли, що саме так і хотіли б, тож я запропонував, щоб це були не лише мої роботи, а і роботи моїх колег, тому що це було б більш цікаво й більша географія представлена на виставці. Я зібрав вісім авторів серед тих, хто зголосився на той момент, і надіслав корейцям пів сотні світлин. Вони вибрали з них по дві роботи наших авторів з різних міст України й відібрали цих 16 робіт», – розповідає про історію організації виставки Олександр Харват.
Фотограф зазначає, що з корейськими митцями тримали контакт через фейсбук, а згодом зустрілися у Польщі. Усі фінансові витрати на себе взяла корейська сторона.
«Наші корейські друзі, як і учасники виставки з інших країн, мають надію, що в нас буде перемога. І після перемоги буде мир і мирне життя й ми також будемо фотографувати те, що зліва і справа на цих стінах. Ми все відбудуємо і в Україну після війни приїде багато людей», – наголошує рівненський фотограф.
Читайте також: Небесний фотограф: у Луцьку відкрили виставку світлин загиблого волинянина Максима Бурди
Наразі корейські партнери не змогли відвідати Рівне, адже, за законами їхньої держави, вони не можуть приїздити до країни, у якій проходять воєнні дії. Відвідати Україну вони можуть лише у разі спеціального виклику від міністерства. Однак організатори виставки звернулися до присутніх через відео, у якому зазначили, що фотографія є ефективним засобом мистецької та культурної дипломатів, подякували українцям та запевнили, що люди у всьому світі стурбовані ситуацією й підтримують Україну.
Іноземців важливо інформувати про перебіг подій в Україні, адже навіть зараз не всі представники закордонних державних інституцій знають про те, якою є реальна ситуація. На цьому наголошує депутатка Рівненської Обласної Ради Алла Черній, яка нещодавно повернулася з Південної Кореї, перебувавши там з гуманітарною місією.
«Те, що робить Олександр – це представляє Україну так, як вона виглядає насправді. Я переконалася в цьому сама: приходять на рівні міністрів культури і перепитують, чи це насправді у нас відбувається. Я слухаю і в мене мурашки йдуть. Це насправді страшно. Нам здається, що ми настільки багато інформації даємо, що ми настільки багато всього знімаємо, фотографуємо, але світ не знає. Тому кожна фотографія, яка буде представлена за межами нашої держави, особливо тими людьми, які представляють гуманітарну сферу в своїх державах на високих посадах – це ще один крок до нашої перемоги», – наголошує Алла Черній.
Ці слова підтверджує і Олександр Харват, який часто комунікує з митцями за кордоном.
«У світі, навіть у Польщі й в Литві, є такі люди, частина таких людей, які не вірять і не хочуть вірити. Російська пропаганда дуже сильно працює. Тому фотографії, культури багато не буває. Ми повинні про це пам’ятати і про це говорити», – відзначає фотограф.
Читайте також: У пошуках прихованого: у Рівному презентували виставку польського автора Мірека Іскри
За його словами, жодної державної підтримки для організації цієї виставки не виділяли. Проведення заходу – цілковита заслуга корейських партнерів та особисті витрати фотографа.
Росія перетворила культуру на зброю, тож нам потрібно не лише захищатися, а і завдавати ударів у відповідь. У цьому переконаний політичний аналітик, кандидат політичних наук Національного Університету «Острозька Академія» та Українського католицького університету Тарас Жовтенко.
«Ми всі розуміємо, що живемо не просто в умовах збройної агресії Росії. Ми живемо в умовах гібридної війни, яка почалася проти нас не минулого року, і навіть не в 2014 році. Вона почалася задовго до цього. У гібридній війні зброя відіграє важливу, але не найважливішу роль. Найголовнішу роль відіграють ті інструменти, які впливають на наші думки, на наш світогляд, на те, як ми бачимо світ довкола себе, людей довкола себе і в принципі бачимо наше суспільство, нашу країну й нашу реальність, в якій ми живемо», – каже науковець.
Саме такі заходи, на його думку, допомагають у цій боротьбі, адже завдяки фотографії можна глибше розуміти історичні події.
Додати ліричності заходу запрошують рівненського барда Олександра Кривохижа, який вперше виконує авторську композицію на слова поета Юрія Матвійчука.
Незворотними втратами для України є люди та культурна спадщина. Так вважає ініціатор створення Львівського фотомузею, фотограф Роман Метельський.
«Те, що знищується в Одесі, в Бучі, та зрештою на сході України – цього вже не повернеш. Дуже сумно, що нашій владі потрібне було повномасштабне вторгнення, щоб зрозуміти, наскільки наша культура є важливою. Окупант показав нам, наскільки українська культура є важливою. Сашко сьогодні казав, що у цьому виставковому проєкті немає державної підтримки і це сумно. І зараз у нас ідуть дискусії на рівні президента про те, чи потрібно підтримувати в час війни українську культуру. Пам’ятаєте, як під час Другої світової війни Вінстону Черчиллю запропонували скоротити видатки на культуру, й він сказав: «Заради чого ми тоді воюємо?» Тому я сподіваюся, що наша влада все-таки повернеться обличчям до культурних проєктів», – зауважує фотомитець.
«Те, що Олександр Харват робить – це велика справа. Такі речі обов’язково треба підтримувати місцевим бюджетом. Тому що це той епіцентр духовності. Я вважаю, що культура й духовність – це те, чого можливо зброя і не зробить», – ділиться враженням від виставки письменник та художник Анатолій Кичинський.
Читайте також: «Мої асоціації з домом»: у Луцьку відкрили виставку артінсталяцій з херсонської бавовни
Вдалим вважає поєднання двох протилежних тем у експозиції і рівненський фотохудожник Олексій Потянок.
«Це важливо для України – будь-який шанс показати те, що відбувається. На мій погляд, наші автори вдало додали болюче й актуальне до цієї виставки. Корейці це підтримали. Наших фотографів я знаю, всі їхні роботи, адже сам беру участь і знаю їхній рівень. З корейськими ознайомився і скажу, що наш рівень однозначно вищий. Можливо, просто в проєкті беруть участь люди, які мають нагороди і вже роками цим займаються. І взагалі фотографія українська в міжнародній спільноті постійно входить в п’ятірки, в десятки найкращих. Ну і це важливо висвітлювати. От Ігор Жолобак, який живе в Дніпрі, він робить це у постановочній формі. У нього там орки, рашисти, це постановочні фото, у нього такий стиль. Це теж дуже ефективно впливає», – розповідає митець.
«Спеціальна операція «Балет» – саме таку назву має серія світлин Ігоря Жолобака, де він зображає орків у балетних пачках, апелюючи до «Лебединого озера», на трансляцію якого по російському телебаченню сподіваються так багато українців.
Центральною серед світлин українських митців здається робота Миколи Тимченка «Любов завжди перемагає», де заручаються українські військові. Чимало уваги відвідувачів привертає й інша робота Миколи. На фото жінка розбирає завали після російських бомбардувань на Чернігівщині та відшукує старі світлини, що вціліли.
Руйнування після російських обстрілів у Бородянці зафіксував Олександр Шевченко. «Нутрощі» будівель та хлопчика з уламком спаленої російської техніки у руках сфотографувала у селищі Мала Рогань Олена Долженко.
Побачити роботу ДСНСників, які гасять пожежі та рятують людей після російських атак можна на світлинах Павла Петрова. Про руйнування Харкова присутні можуть дізнатися завдяки роботам Володимира Оглобліна. А розстріляний пам’ятник Тарасу Шевченку в Бородянці приковує погляд завдяки праці Юрія Вереса, як і втомлений кіт на тлі знищених будівель Гостомеля.
Жінка, яка повернулася у розвалену домівку на Миколаївщині та мурал рівненського художника Костянтина Качановського на зруйнованому торговому центрі в Херсоні потрапили в об’єктив Олександра Харвата.
Читайте також: Рівненський культурний десант, або Як мурали Костянтина Качановського підіймають український дух від Харкова до Херсона
За словами фотографа, він з колегами з Праги та Братислави відвідував ці місця в березні.
«Жінка повернулася в своє село, а там жах. Всі будинки знищені, всі без дахів. Вона розповідала, що військові там не стояли, їх там не було. Вони з градів з кулеметів обстрілювали. Нижня картинка – це в Херсоні великий торговельний центр, там намалювали у стилі Бенксі прибиральника з пилосмоком, якраз символічна світлина про те, що ми усе приберемо», – розповідає фотограф.
Виставку «Надія» вперше презентували в Іспанії. Наступною країною, в якій проведуть презентацію, стане Польща. У жовтні експозицію прийматиме Південна Корея. Рівняни мають шанс побачити світлини українських та світових художників у Рівненському краєзнавчому музеї протягом місяця.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром