Міжнародний арт-проєкт «Модуль тимчасовості» переїздить до Луцька

29 Червня 2023, 12:27
Модуль тимчасовості у Києві ФОТО 2223
Модуль тимчасовості у Києві

Тимчасовий культурний простір «Модуль тимчасовості» (MOT), що працював на Контрактовій площі у Києві та завершує свою діяльність на площі Героїв Майдану у Дніпрі, у липні розміститься у центрі Луцька

Простір відчинить свої двері на Театральному майдані, дату відкриття повідомлять пізніше. Про це журналістам Район.Культура повідомили організатори. 

Два поверхи, понад 40 робіт від 28 митців з 10 країн і улюблений гіфтстор з колабораціями з українськими брендами та митцями. А ще — нова програма спеціальних подій.

Проєкт організований київською командою don’t Take Fake, подорож і робота простору у Луцьку реалізується за підтримки громадської організації «Алгоритм дій».

Будівля складена з 27 контейнерів-модулів, із виставкою робіт світових та українських художників. Мета проєкту — привернути ще більше уваги до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, які постраждали внаслідок російської агресії.

Про проєкт у чотирьох запитаннях

Що ж таке МОТ?

MOT розшифровується як «Модуль тимчасовості» (Module of Temporality). Уже в назву включена тема і проєкту, і виставки, що там відбудеться, — тимчасовість.

У команді don’t Take Fake пояснюють, що МОТ — «це спроба зафіксувати плинність життя та часу в мистецтві, а також показати його невизначеність і водночас підтримати бажання в усіх, хто залишається в Україні, продовжувати жити, створювати та виборювати».

«Тимчасово окуповані регіони, тимчасово розділені родини, статус тимчасового захисту і врешті — тимчасова війна. Тимчасовість усього навкруги дає нам поштовх до руху. Адже будь-яка тимчасовість має своє закінчення, а за ним — новий вектор для дій».

Завдання MOT — за допомогою мистецтва та культури привернути ще більше уваги світу до України та культурних проєктів, які реалізуються в країні попри війну.

«Ми живемо в часи, коли мистецька реакція на події має вплив на мільйони людей. Мистецтво — універсальна мова, — пояснюють у MOT. — Не треба говорити французькою, португальською чи корейською, щоб зрозуміти художника, народженого в іншій країні. Але кожен з них може бути почутим усім світом і допомогти почути інших».

Розпочавши роботу над «Модулем тимчасовості», don’t Take Fake залучили до проєкту ще дві команди — дизайн-студію CREVV, яка розробила візуальну мову та логотип MOT, а також бюро balbek bureau, команда якого відповідала за архітектурну концепцію та інтер’єр.

Що всередині? 

Виставка

Основа «Модуля тимчасовості» — виставковий простір, де представлена експозиція з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу.

Куратором виставки виступив Фабріс Бусто — французький арткритик, куратор і головний редактор журналу Beaux Arts. Фабріс працював над багатьма проєктами сучасного мистецтва, зокрема над виставкою Paris-Delhi-Bombay у центрі Жоржа Помпіду. Він також є радником урбан-проєкту Le Grand Paris, який ставить на меті трансформувати регіон.

«Мені здалося, що нам варто поговорити про крихкість часу. Бо коли у ваше життя вривається війна, найперше, про що задумуєшся, — вразливість, власна й ваших близьких. Я вірю, що мистецтво сприяє мобільності розуму, душі та тіла. Воно робить тебе інакшим. В усіх авторитарних і терористичних країнах найперше забороняють мистецтво. Тому нам потрібна демократизація культури, щоб якомога більше людей були залученими в мистецтво і мали до нього доступ — до кіно, театру, музеїв і тому подібних інституцій. Так ми зможемо побороти варварство. Людина, яка відкрила для себе красу, інтелект та усвідомленість, ніколи не стане варваром», — розповідає Фабріс Бусто в інтерв’ю DTF Magazine. 

В експозиції «Модуля тимчасовості» беруть участь гучні імена світової артсцени. Серед українців — Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков, Олексій Сай, Нікіта Кравцов, Володимир Манжос (WAONE). 

З міжнародних митців — французькі художники JR та Zevs, стрітарт художник Vhils — автор київського муралу з зображенням Сергія Нігояна, американський скульптор Марк Дженкінс, південнокорейська мультидисциплінарна мисткиня KIMSOOJA, індійський авангардист Субодх Гупта та лос-анджелеський художник Клеон Петерсон

Спеціально на відкриття приїде іспанський візуальний митець Пабло Вальбуена, що готує роботу спільно з українськими поетами Остапом Сливинським, Іриною Цілик та Любою Якимчук. Також новий аудіовізуальний проєкт, знятий у Чорнобильській зоні, презентує нью-йоркський дует «Soundwalk Collective», вірш до якого написала та зачитала легендарна Патті Сміт

З повним списком учасників можна ознайомитися на сайті простору moduleoftemporality.com

Після завершення проєкту команда MOT планує організувати благодійний аукціон. На ньому виставлять частину робіт, представлених в експозиції простору, а також інші твори представлених художників. Докладну інформацію про аукціон опублікують згодом.

Виставка — це не все. Що ще представлять у MOT

Спеціальні події. На період своєї роботи МОТ також стане майданчиком для кінопоказів. А ще тут відбуватимуться перформанси, лекції та дискусії.

Частиною простору стане гіфтстор — своєрідний сувенірний магазин. Більшість речей у ньому — це лімітовані колекції у співпраці з українськими митцями та брендами, серед яких m0d44, O(FourFour), Broq, Pilsok, Woolkrafts, Sabi Candles та інші. Крім того, тут можна буде придбати «частинку» МОТ — контейнери з гіпсу та кераміки, створені вручну українськими майстрами. 

«Речі, представлені на полицях, створювалися в Україні під час повномасштабної війни, в умовах постійних відключень світла та зупинки підприємств. Для нас це не так товари, як уособлення витривалості українського бізнесу і фіксація часу у фізичних об’єктах, що доповнюють проєкт», — пояснюють організатори МОТ.

Так заради чого це все?

Мета MOT — не лише привернути увагу до культурних процесів в Україні, а й допомогти відновити культурні об’єкти, постраждалі або знищені внаслідок російської агресії.

Як це працює? Організатори акумулюють кошти з продажу квитків, а також весь прибуток з гіфтстору і вторговані гроші з аукціону як окремий грошовий фонд. 100% цих коштів передадуть на відбудову українських артінституцій, пам’яток і музеїв, не витрачаючи ресурси на операційні витрати. Таким чином кожен, хто купить квиток, будь-що в гіфтсторі або візьме участь в аукціоні, автоматично долучиться до поповнення фонду та допоможе у відновленні культури.

Кількість проєктів, які команда зможе підтримати, залежатиме від зібраної фінальної суми та нагальної потреби установ на момент завершення збору. Перелік інституцій та установ команда формуватиме разом зі спеціалістами в галузі культури — звітність про всі витрати публікуватимуть у соцмережах проєкту.

Завдяки кому став можливим MOT?

Компанія DTF Agency (don’t Take Fake) інвестувала у придбання контейнерів і будівництво «Модулю тимчасовості» і реалізує проєкт за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). MOT став можливим завдяки підтримці найбільшої європейської криптобіржі WhiteBIT, що одразу долучилася до проєкту, дізнавшись про його концепцію і цілі, які розділяє з ініціаторами створення простору. Втілення проєкту сприяє Офіс президента України.

«Працюючи над проєктом, ми зустріли чимало однодумців серед українського та міжнародного бізнесу, які зробили свій внесок у реалізацію MOT і стали нашими партнерами. Серед них — GoodWine, Reynaers, Ajax, Bigmedia, MEGOGO, 24 print, Sensorama, 16on9. І, звісно, бюро balbek bureau та дизайн-студія CREVV», — зазначають у DTF Agency. 

Нагадаємо, ідея проєкту з’явилась у команди в липні 2022 року, а фокус на культурі та мистецтві органічно сформувався завдяки бекграунду don’t Take Fake. На їхньому рахунку — найбільше бренд-шоу та фестиваль вуличної культури у Східній Європі don’t Take Fake, які до 2020 року щорічно відбувались у Києві, конференція про бренди та креативність DTF Conference, медіа про сучасну українську та світову культуру DTF Magazine, а також комплексні комунікаційні проєкти для брендів і колаборації з українськими митцями.

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром