Війна за реальність триває: Дмитро Кулеба на Книжковому Арсеналі розповів про новий погляд на свою книгу

28 Червня 2023, 20:25
Вадим Карп'як та Дмитро Кулеба 715
Вадим Карп'як та Дмитро Кулеба

На «Книжковому Арсеналі – 2023» відбулося публічне інтерв’ю з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. На зустрічі журналіст Вадим Карп’як та міністр апелювали до книги «Війна за реальність», виданої 2019 року.

Які правила, сформульовані у книзі Дмитром, більше не працюють, а які навпаки стали більш актуальними, чому штучний інтелект – не загроза, а базові норми інформаційної гігієни повинні знати усі, як позбуватися упереджень та як перемогти у війні за реальність – дізнавалася журналістка Район.Культура.

Ажіотаж навколо події за участю Дмитра Кулеби значний, подібну кількість аудиторії на своєму заході збирає хіба Віталій Портніков. Люди займають місця ще під час попереднього заходу, а хол Мистецького Арсеналу, що веде до першої сцени, майже до половини заповнюють глядачі. Вадим Карпяк переконує – про скасування заходу не повідомляли, а отже міністр точно буде (попри те, що цього дня у Росії відбувалося так зване «повстання» ватажка «Вагнер» Пригожина).

Читайте також: Майбутнє має мати цілісне і ціннісне, або Для чого існують музеї сучасного мистецтва та журналістика

Кулебу, який зявляється за кілька хвилин, зустрічають оплесками. Представляючи міністра, журналіст зауважує, що його зустрічають як рок-зірку. Дмитро соромиться та дякує присутнім. Каже, що його SMM-ник напередодні пропонував проанонсувати подію в соцмережах.

«Ай, хто прийде, той прийде», – відповів йому тоді міністр і мав рацію – додаткової реклами подія, вочевидь, не потребувала.

«Жорстокий світ комунікації навчив його чотирьох не: не дивуватися нічому; не вірити в інформацію з першого погляду; не брати все близько до серця; не поспішати з оцінками», – цитує книгу Вадим Карп’як та запитує, чи досі актуальні усі ці правила, адже тепер інформаційний привід нечасто доживає до вечора.

«Так, воно актуальне, але воно дуже стиснулося в часі. Ну, наприклад, не поспішати з оцінками. Якщо раніше не поспішати з оцінками можна було принаймні протягом 24 годин, то тепер треба за набагато менший період часу. Це покладає на нас додаткову відповідальність – за ще коротший термін часу з’ясувати, що відбувається з різних джерел і сформувати свою думку», – відповідає Дмитро Кулеба.

Читайте також: 28 тисяч людей відвідали Книжковий Арсенал 2023

Дипломат зізнається: коли писав книгу, був переконаний, що критичне мислення важливіше, ніж вміння контролювати емоції. Тепер усе змінилося.

«У 2019 році я писав цю книгу з розрахунку на звичайну людину, не якусь суперпоінформовану, а просто звичайну людину, яка живе в нашому інформаційному просторі, тому що передбачав, що саме така війна за реальність визначатиме характер бойових дій на найближчі десятиліття. Я не вірив, я можу відверто про це сказати, станом на 19 рік, що це все зайде у повномасштабну війну. Потім вже у жовтні 21 року я свою думку змінив, але книгу вже не перепишеш», – пригадує автор.

Дмитро стверджує, що міг би додати у «Війну за реальність» даних про нові дослідження чи кейси, але не бачить у цьому сенсу, адже фундаментальні основи принципів комунікації та поведінки в інфопросторі залишаються сталими.

«Ніщо не відлите в камені, щось змінюється, а все що було актуальним, є актуальним і залишиться актуальним. Тому що люди залишаються людьми, тому що інформаційні технології стають все більш цифровими, але по суті тими самими. Ми зараз говоримо про штучний інтелект. Він принципово нічого не змінить. Він створить нові проблеми й нові рішення».

За словами міністра, ця книга була написана саме для того, щоб допомогти людині орієнтуватися в просторі технологій, за допомогою яких нашими думками та емоціями намагаються маніпулювати.

«Дивився рілз і там один відомий сатиричний комік казав: «Одна з основних ідей демократії – це запитати звичайну людину про її думку. Може, ми припинимо це робити? Мені страшно, що думають звичайні люди. Ми досі пишемо великими чорними літерами «НЕ ПИТИ» на пляшках з відбілювачем і при цьому цікавимося думкою людей, які п’ють відбілювач». 

Людина 2000-3000 тисячі років тому і тепер нічим не відрізняється. У засновників просвітництва була ідея – чим більше ми дамо людям, тим розумніші рішення зможуть люди приймати. Відповідно демократія стверджує: чим більше у вас інформації, тим зваженіші рішення ви ухвалюєте. Світ, в якому ми живемо – це поразка епохи просвітництва. Тому що жодне наукове дослідження не підтверджує, що є кореляція між тим, скільки ти знаєш і яке рішення ти ухвалюєш на виборах чи в особистому житті або в супермаркеті, купуючи той чи інший продукт», – розповідає Дмитро Кулеба.

Читайте також: Зеленський та перша леді відвідали «Книжковий Арсенал-2023»: що придбали

Інформаційний простір міністр порівнює з водінням автомобіля – і для першого, і для другого потрібні певні навички й знання правил.

«Найбільший недолік цієї книжки – те, що я приховано намагаюся вас змусити працювати над собою. Це проблема, тому що ніхто цього не любить».

Як приклад того, над чим варто працювати, автор книги наводить таке явище, як підтверджувальне упередження – коли мозок набагато краще непомітно й несвідомо для нас сприймає ту інформацію, яка підтверджує наші переконання.

«Хто чув про те, що африканці відмовилися визнавати ракетний удар по Києву? Я тиждень з ким не зустрічаюся, мене всі питають: «Нє ну а чо вони відмовилися визнавати?» Серйозні люди, дипломати. Але що відбулося насправді – всі українські соцмережі вибухнули тим самим заголовком, що африканці приїхали і не визнали ракетний удар. І речник президента ПАР справді вийшов з коментарем, що я нічого не бачив, нічого не чув, нічого не було. Саме цей коментар потрапив у інформаційний простір і спрацювало незнання й упереджене ставлення до позиції африканських країн у війні проти Росії».

Втім, як повідомляє Дмитро Кулеба, президент Рамафоса на пресконференції з президентом Зеленським тричі згадав цей ракетний обстріл.

«Він сказав, що сам сьогодні відчув, що сталося, вони побачили, що це таке. Ніхто з пяти лідерів, і двоє там було представників нижчого рівня, не заперечував ракетний обстріл. Але ви чули щось про це в соцмережах чи в новинах? Не чули. А навіть якщо і чули, то ви б прогортали. Ніхто не захотів зясовувати, що там реально сталося і хто що сказав. От вам конкретний приклад, як це працює і чому не треба поспішати, чому треба бути трошки уважнішими», – наголошує міністр.

Дипломат стверджує – обєктивної реальності не існує, адже для кожного вона своя.

«Коли я спілкуюся з різними людьми у світі й чую фразу: «Давайте будемо реалістами, ви не зможете перемогти Росію», я кажу: «Ти на себе подивись». Це дуже стресує: от експерт такий сказав, от генерал такий сказав. Я завжди відповідаю: «Це ж, напевно, ті ж самі експерти й генерали, які перед 24 лютого розказували, що єдиний реалістичний сценарій – це поразка України».

Кулеба пояснює: Росія має свою реальність, яку вважає для себе об’єктивною, як і Гітлер, який мав свою суб’єктивну реальність, але цілком у неї вірив.

«Наша з вами місія не в тому, щоб захищати якусь об’єктивну правду чи об’єктивну реальність, а в тому, щоб вміти робити так, щоб наша з вами реальність перемагала», – зазначає міністр.

Читайте також: Ми спілкуємося петиціями: як пройшла розмова активістів з Ткаченком на Книжковому арсеналі

Однак це не завжди вдається зробити.

«Нещодавно у нас була битва, в якій ми не перемогли. Це з приводу оцінок того, хто підірвав Новокаховську ГЕС. Це нормально. В сильному чемпіонаті з футболу не можна виграти, не програвши жодного матчу або не зігравши у нічию. Головне – це кінцевий результат. Загалом країна однозначно виграє у цій війні й ми набагато сильніші, ніж багато хто про нас думав».

Дмитро Кулеба каже, що ніколи не планував писати книгу, але в якийсь момент побачив по інформаційному простору, що всі процеси пришвидшуються і стають ще складнішими та відчув, що в ньому накопичився певний обсяг інформації, якою «злочинно не поділитися».

У цьому виданні міністр намагався поділитися різними лайфхаками зі свого досвіду, зокрема про те, що варто позбутися навали інформації, яка шкодить нашому сприйняттю реальності. Сам Дмитро має лише один месенджер та вимикає більшість сповіщень, аби вони не відволікали від головного. Коли ще не був міністром – вимикав телефон у вихідні, а коли працював дипломатом у Відні – провів експеримент.

«Я визначив два сайти, які пообіцяв собі щодня перевіряти, для того, щоб дізнаватися новини з України: перший з них був dynamokyiv.com.ua, а другий був tabloid.pravda.com.ua. Я подумав, що новини футболу й світського життя в Україні матимуть вплив. Через пів року я повернув собі віру в країну. Я був абсолютно спокійний, але за ці пів року не можна ж просто заховатися. Тому я сказав собі: «Дмитро, якщо новина справді важлива, але її не публікують на сайті Динамо або на сайті світських новин, то так чи інакше вона все одно до тебе дійде». І так і було», – зазначає міністр.

Наостанок Дмитро Кулеба зауважує, що нам потрібно позбуватися переконань про власну недолугість чи нездатність, які навязували раніше в інформаційному просторі.

«Ця книга написана для українців, зараз на неї купили права в інші країни, але ця книга писалася для українців, щоб навчити нас перемагати в інформаційному просторі. І зробити так, щоб більше ніхто, ніколи не зміг нас перемогти й навязати нам свої наративи й свою реальність. Мене буде тішити, якщо ця книжка принесе користь нашій країні й нашому народу, щоб звільнитися від реальності, яку нам століттями нав’язували й зробити свою реальність реальністю перемоги».

Читайте також: Книга ефектна і ефективна: на Книжковому Арсеналі провели автограф-сесію авторів збірки «ЙБН БЛД РСН»

Також міністр анонсує видання своєї нової книги, яку створює разом з Вадимом Карп’яком та українським шеф-кухарем Володимиром Ярославським. Вона матиме назву «Дипломатична кухня війни». Це буде мікс кулінарії й дипломатичних історій з 2022 року. Точну дату виходу книги міністр не називає, під оплески завершує свій виступ та прямує до стенда з нон-фікшн літературою, щоб поставити автографи та зробити фото з усіма охочими.

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром