У пошуках прихованого: у Рівному презентували виставку польського автора Мірека Іскри
У Рівному відбулася перша в Україні виставка польського графіка та фотографа Мірека Іскри. Експозиція має назву «Приховане», до неї увійшли майже 30 сюрреалістичних фотографічних композицій, створених протягом 2016-2019 років.
Захід пройшов 22 червня у Міському будинку культури. Про важливість фотографії в умовах війни, чому попри важкий психоемоційний стан не варто ігнорувати проблеми сьогодення та більше про польсько-українську співпрацю дізнавалася журналістка Район.Культура.
Сюрреалістичні фотоманіпуляції впереміш з концептуальною фотографією, песимістичні, однак гострі й актуальні – такі роботи привіз до Рівного власник музею фотографії польського міста Янів Любельський – Антоні Флорчак. Зібралися ознайомитися зі світлинами провідні фотографи Рівного, Львова та Чернігова, а також співаки, музейники та культурні діячі.
Антоні Флорчак викупив композиції Мірека Іскри, який не зміг відвідати Рівне, бо переконаний – їх має побачити світ. І це вперше з початку повномасштабного вторгнення у місті проходить виставка польського автора.
«Я побачив цю виставку два роки тому і закохався в неї. Її напрям – фотографіка. Мірка сьогодні немає. Він не зміг приїхати. Я купив у нього цю виставку, щоб її розповсюджувати. І не приховую того, що це не моя виставка, а власне його», – каже Антоні Флорчак.
За словами власника фотомузею, автор виставки два роки тому пережив певне духовне переродження з часу одруження. Його обраниця – художниця, яка пише янголів, тож подружжя займається добрими, духовними справами.
Виставка «Приховане» відбувається в Рівному за сприяння фотографа, видавця та засновника Музею фотографії Олександра Харвата.
«Я завжди пишу на всіх фотографічних проєктах, що фотографія нас об‘єднує, здружує, зміцнює. Фотографія, як один з найкращих дипломатів у всьому світі. Тому що завдяки фотографії ми легше знайомимося. Завдяки фотографії ми познайомились з Антоні Флорчаком, з яким дружимо чотири роки», – зазначає Олександр.
На думку власника експозиції, виставка має назву «Приховане», адже у кожній роботі заховані певні сенси й відвідувачам варто придивитися, щоб зрозуміти, що саме хотів показати фотохудожник.
Попри те, що ці композиції були створені ще задовго до повномасштабного вторгнення у них можна простежити тему війни.
«Ця графіка показує Київ. Архангел Михаїл є патроном Києва. На його плечах ми бачимо атомну станцію, Київ, практично весь світ», – коментує одну з робіт Антоні Флорчак.
На іншому зображенні – маленька людина перед велетенським всесвітом: «один подув вітру чи одна хвороба – і все!»
«Дуже брутальна ця фотографія. Знаєте хто це? Путін», – вказує на злого вовка власник експозиції.
Серед химерних зображень є і присвячені екологічним проблемам. Роботи автора переважно виконані в монохромних та темних тонах. Втім, більшість творів зосереджені на особистих переживаннях, на безпорадності людини перед жорстокими обставинами.
Як сказано в описі події, лейтмотив виставки:
- приховане, світло, яке важко побачити крізь призму сірості буденності;
- приховане – втрачений елемент любові у взаємостосунках;
- приховане – надія, покрита шаром сумнівів, усе ще вливає в нас подих наполегливості та віри в краще завтра.
«Фотографіка потребує зосередження, подивіться і зрозумійте, на якому місці ми знаходимось», – закликає Антоні Флорчак.
Наостанок гість з Польщі побажав українцям миру, щоб країна була багатою та процвітала. А також висловив особливе побажання, що кордон між Україною та Польщею невдовзі зникне.
«Я три слова скажу для наших сусідів: Polsko, dziękuję bardzo (дуже дякуємо, Польще, – прим. ред.) Спасибі, що ви підтримуєте Україну, допомагаєте українцям. Бо подолати того злого звіра можна лише разом. Ми звичайно зробимо це спільними зусиллями, як каже Олександр, на нашому мистецькому фронті», – висловлює подяку директор Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига.
Усіх рівнян закликає відвідати виставку Олександр Харват, адже це яскраве свідчення польсько-української довготривалої співпраці.
«Це культурний обмін і більше налагоджує нашу дружбу, співпрацю і взаємне спілкування».
Щодо песимістичності виставки фотограф зауважує, що ми повинні бачити до чого може призвести війна і недбале ставлення до екології.
«Пізнавши жахіття, ми більше цінуватимемо мир і хороше», – переконаний Олександр.
Наприкінці власник експозиції та організатори охоче роблять світлини з присутніми та відповідають на запитання зацікавлених відвідувачів.
Виставка «Приховане» триватиме у Міському будинку культури до 16 липня. Рівнян та гостей міста чекають щодня, окрім суботи та неділі, з 10:00 до 17:00.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром