Символ сили й перемоги: традиційний орнамент Рівненщини вишили на міжнародному рушнику єднання

21 Червня 2023, 16:41
Традиційний орнамент Рівненщини вишили на міжнародному рушнику єднання РЕПОРТАЖ 1803
Традиційний орнамент Рівненщини вишили на міжнародному рушнику єднання

У Рівному презентували візерунок, який місцеві майстрині вишили на міжнародному рушнику єднання «Цвіт вишиванки». Цей орнамент притаманний вишивальним традиціям Сарненщини.

Захід пройшов 20 червня у рівненському медіацентрі. Як обирали орнамент, що відрізняє його від інших та куди далі прямуватиме рушник, який об’єднує українців з усіх областей країни та українських діаспор по всьому світу – дізнавалася журналістка Район.Культура.

Рушник довжиною 12 метрів 55 сантиметрів передали на Рівненщину з Волині 10 травня. Область стала дев’ятим регіоном України, де вишивали полотно.

Традиція з'явилася десять років тому і відтоді на ньому вже вишили орнаменти майстри з Тернопільщини, Івано-Франківщини, Черкащини, Полтавщини, Січеславщини (Дніпропетровщина), Львівщини, Волині, Криму, а також Канади, Польщі, Німеччини, Італії, Великої Британії, Австрії, Латвії, Литви, Естонії.

Вишивальниця Юлія Гончарова

Читайте також: Вишиті традиції поколінь: до Рівного передали Міжнародний рушник єднання

Не дивно, що тепер полотно заледве можна вмістити у невеликій кімнаті. Розгортає частинку рушника вже з рівненським орнаментом місцева майстриня, дослідниця вишивки Юлія Гончарова, якій доручили роботу над проєктом. Створювати вишивку розпочали 19 травня і завершили рівно за місяць.  

«Цей орнамент досить традиційний для Сарненщини. Схожий візерунок є на сорочках з колекції Сарненського історико-етнографічного музею і в колекції Рівненського обласного краєзнавчого музею. У приватних колекціях теж є сорочки зі схожим орнаментом. Тобто це такий типовий орнамент, архаїчний для нашого рівненського Полісся», – пояснює свій вибір вишивальниця.

За словами Юлії Гончарової, Сарненщина – один із найбільш колоритних регіонів області щодо вишивальних традицій. Тому аби не дублюватися з Волинню чи Житомирщиною, майстриня обрала найбільш яскравий та неподібний на інші орнамент, адже вишивка на прикордонних межах областей часто буває схожою.

«Восьмикутна зірка – дуже класичний орнамент для нашої української вишивки й зустрічається в різних варіаціях. Це такий обереговий символ. Має потужний символізм і потужну захисну функцію. Бачимо поєднання ромбів, квадратів, геометричність, яка притаманна саме для нашої традиційної вишивки. Потужний символ сонця, перемоги», – розповідає дослідниця.

Ірина Баковецька-Рачковська, Любов Романюк та Юлія Гончарова

Під час створення орнаменту майстриня застосовувала традиційні техніки: косий хрестик, пряма гладь, штапівка. Однак підкреслила, що на Рівненщині використовують не лише ці техніки, адже край дуже багатий на вишивальні традиції.

Читайте також: Волинська майстриня вишила на міжнародному рушнику єднання традиційний поліський орнамент

«Було дуже цікаво, коли зателефонували колеги з Тернопільського центру народної творчості й сказали, що до вас буде їхати рушник. Ми чули про цей рушник, але він не потрапляв до нас, хоча десять років він обїжджав світ. Я не перебільшую, адже якщо подивитися по тих клаптиках, орнаментах, то тут є і Канада, і Іспанія, і Італія. Він мандрував світом і говорив світу про Україну. Але одного разу він приїхав на Рівненщину. Ми його достойно зустріли й зрозуміли, що тут же купа робота, треба залучити купу людей», – зазначає директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Баковецька-Рачковська.

У пригоді стала дослідницька праця Юлії Гончарової, яка два роки тому за підтримки гранту голови обласної державної адміністрації, створила унікальне видання про традиції поліської вишивки. Це стало своєрідним посібником для тих людей, які приходили протягом місяця у «Етносадок» і долучалися до створення рушника єднання.

«Я всіх нас вітаю, це спільна заслуга, надбання і спільна слава нашої Рівненщини, бо цей рушник помандрує далі й далі. За Рівненщиною будуть інші регіони й в Рівненщини теж буде окрема історія на цій вишитій Україні», – підкреслює директорка Центру.

Юлія Гончарова відзначає, що місія – вишивати орнамент області – почесна та вона вдячна усім, хто виділив час і доєднався до процесу. Серед охочих були і представники громад області, і митці, і студентство.

«Я дуже вдячна усім майстрам, які приходили допомагати, особливо пані Зої Лагнюк, яка приходила щотижня, вишивала літери «Рівненщина». Ще хочу подякувати всім, хто приходив, представники територіальних громад нашої області, які долучалися. Хто по хрестику, хто по букві, хто по пів букви вишивав. Вишивали у нас майстри з Варковицької громади, майстри з Головинської громади приїжджали, працівники культури. Дякую студентам, які теж долучалися до вишивки, ті які просто побачили наше оголошення і допомагали нам», – дякує майстриня.

Також Юлія зауважує, що труднощі під час роботи виникли із зображенням герба, адже довелося з нуля розробляти візерунок і трохи його «покрутити», щоб відтворити наближено символ Рівненської області.

«Спіймала себе на думці, що мені хочеться торкатися цих візерунків. Кожного хрестика, стяжки. Там настільки потужна енергетика. Ми ж не тільки вишиваємо частину Рівненської області, ми вишиваємо дослідження, переживання людей, колористику, яка передає саме притаманні нашому регіону звичаї й традиції. За місяць часу проробили величезну роботу, щоб передати наш орнамент, наше мислення, наші думки далі на Хмельниччину», – ділиться відчуттями очільниця управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк.

Читайте також: Українські майстрині відтворили вишиту сорочку Івана Миколайчука

Пані Любов відзначає, що на рушнику «Цвіт вишиванки» є і традиційний кримський орнамент, однак він незавершений.

«Під час вручення ми навіть жартували, що всі зберемося й коли цей рушник буде вишитий повністю, ми поїдемо до Криму, аби його закінчити. І це було б правильно, якби приїхали й згуртувалися там всі регіони. Ми пишаємося тим, що цей рушник єдності був у нас. Що він згуртував наших майстринь, що наші майстрині передали у візерунках всі наші побажання, хвилювання, емоції наступному регіону, аби він підхопив цю традицію і передав далі», – зазначає Любов Романюк.

Юлія Гончарова зізнається – архаїчність цих візерунків надихала докладати максимум зусиль для результату.

«Це традиційні орнаменти, які притягують увагу, які притягують до себе потужною енергетикою, заряджають силою. Червоний колір дуже активний сам по собі, це потужний колір життя. Ми працювали з думками про перемогу швидку перемогу для наших воїнів і для нашої України», – каже майстриня.

Вже 22 червня міжнародний рушник єднання «Цвіт вишиванки» вирушить на Хмельниччину. А рівнян запрошують долучатися до вивчення і відтворення традиційної вишивки й відвідувати клуб вишивальниць з Юлією Гончаровою у Рівненському центрі народної творчості. Клуб працює щопятниці з 13:00 до 16:00.

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром