Музей Поліни Райко в Олешках: чи вдасться відновити затоплений будинок художниці

Будинок-музей художниці Поліни Райко в Олешках Херсонської області, затопило через підрив російськими військовими Каховської ГЕС. Реальний обсяг втрат та пошкодження будинку можна буде оцінити лише після деокупації міста.
Однак ще до затоплення міста хата вже руйнувалася, стіни з глиняної штукатурки давали тріщини й нищили малюнки. Про це Суспільному розповів художник та представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко Семен Храмцов, який зараз мешкає в Івано-Франківську.
«Сам будинок ніхто не бачив, але бачили той, що поруч. Скоріш за все — затоплений під дах. Єдине з позитивного — сказали, що там немає течії. Течії, яка розбиває будинки. Вода стояча і потрохи знижується. Якщо окупація протримається ще пів року, то дім, звісно, погниє, покриється пліснявою. І це — неприємно», — каже Семен Храмцов.
99% робіт художниці Поліни Райко — це малюнки в її будинку. Проте, каже Семен Храмцов, частину артефактів вдалося вивезти до початку повномасштабної війни.
«Є артефакти, я знаю, у кого що є, у кого можна запитати. І якщо треба буде відновити музей, то, звісно, треба буде це все зібрати в одне приміщення. Це буде круто. І навіть, якщо домівки не буде, ми зробимо музей», — продовжує художник.
Читайте також: Казковий світ Поліни Райко: як виглядав будинок народної художниці до затоплення
«Коли вона залишилася сама — чекала сина з в'язниці. Поліна Райко зробила ремонт і потім думала: що далі? Вона намалювала голубку, потім — квіточки, потім — сестру, потім — себе, потім — чоловіка, потім — дорогу в рай. І так пішло далі. Вона зробила інсталяцію свого життя», — каже Семен Храмцов.
Офіційно будинок Поліни Райко не є музеєм. Його до повномасштабного вторгнення РФ в Україну вдалося внести лише у реєстр пам’яток місцевого значення.
«Музеєм офіційно складно було зробити, бо це — приватна власність», — пояснює представник Херсонського обласного благодійного фонду імені Поліни Райко.
Читайте також: Як садиба Поліни Райко в Олешках не стала першим в Україні музеєм наївного мистецтва
Зі слів Семена Храмцова, люди, які доглядали за будинком, евакуювалися і перебувають у безпеці.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром