Кожна карикатура деморалізує ворогів: у Рівному презентували книгу Віктора Голуба

28 Квітня 2023, 14:30
Олександр Харват та Віктор Голуб на презентації книги «Карикатурою проти війни» РЕПОРТАЖ 1943
Олександр Харват та Віктор Голуб на презентації книги «Карикатурою проти війни»

У Рівному презентували книгу художника Віктора Голуба «Карикатурою проти війни».

Захід пройшов 27 квітня у Музеї фотографії, до якого завітали рівненські митці, художники, фотографи, журналісти та краєзнавці. Які роботи увійшли до видання, як сприймають сатиричні малюнки за кордоном, чому доводиться «воювати з піратами» та про роль висміювання ворога під час війни дізнавалася журналістка Район.Культура.

Віктор Голуб – український карикатурист, який малює вже близько 40 років і є лауреатом багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну художник повністю присвятив себе воєнній тематиці та приниженню ворога через сміх. За рік Віктор Голуб створив десятки робіт, на яких переважно зображені російські солдати або президент РФ Володимир Путін. За допомогою мистецтва художник доступною для усього світу мовою показує усю ганебність їхніх вчинків і злочини проти людства.

У березні 2023 року роботи Віктора Голуба майже півтора місяця експонували на виставці у Рівному. А згодом рівненський фотограф та видавець Олександр Харват запропонував художнику видати книгу, до якої увійшли роботи, створені за рік великої війни.

«На виставці я переконався, що ці роботи мають бачити більше людей не лише в соціальних мережах. Тому виникла така ідея – зробити книжку «Карикатурою проти війни». Ми швидко її зверстали, надрукували. На жаль, поки ніхто не відгукнувся щодо фінансової допомоги. Знаємо, що зараз складна ситуація, але це також наша війна, наш культурно-мистецький фронт і кожна карикатура діє на ворога. Вона не вбиває його кулею, але вона деморалізує людей з того боку. Якби раптом українці зявилися на сторінках альбому в таких образах, то мені б дуже соромно. Тож я вважаю, що росіянам має бути соромно за те, що їхні солдати витворяють в нашій державі й за те, що вони, усі 100 мільйонів, підтримують усе це», – зазначає видавець книги Олександр Харват.

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

До каталогу увійшли трохи більше ніж 60 карикатур. Лише кілька з них автор створив ще до 2022 року, проте вони теж стосуються агресії Росії. До прикладу, карикатура про Будапештський меморандум, на якій через образи тварин художник передав реакцію світової спільноти та роззброєння України, що спричинило фатальні наслідки.

Віктор зауважує, що ті малюнки відрізняються від сучасних, адже тоді автор ще не переходив на особистості, а робив їх більш узагальненими. Тепер головний винуватець страждань українців Володимир Путін став найпопулярнішим героєм карикатур художника.

«Це знаменитий малюнок, який став мемом. У 2013 році Путін на Дні знань в російському місті Курган намалював для діток цей малюночок. Дітей запитали, що це – вони знизали плечима. А він сказав: «Кошка. Вид сзади». Довгий час цей малюнок і його слова обігрували різними методами в пресі й в інтернеті», – розповідає про одну зі своїх карикатур митець.

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Художник зазначає, що  переважно черпає теми для малюнків з новин і подій, які відбулися в світі. Деякі сюжети створюються дуже швидко, але Віктор запевняє, що найкраще – добре обдумати свою ідею перед тим, як починати роботу.

«Юрій Кособукін, який був величиною номер один у світі, ми були з ним в хороших відносинах, якось мені сказав, що завжди треба додумати до кінця. Кожна деталь має бути на своєму місці, кожен штрих має бути на своєму місці. Я стараюся цього дотримуватись. І стараюся робити свою роботу без слів. Хай глядач, коли він дійде до мого задуму, сам буде задоволений собою і відчує себе співавтором», – пояснює художник.

Читайте також: У Луцьку презентували політичні та антивоєнні карикатури зі всього світу

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Ще однією знаковою роботою художника стало зображення російських моряків та памятника Дюку в Одесі.

«Це найпопулярніший малюнок з усієї збірки. Одеса не нахвалить його і дуже дякує мені. Коли росіяни підбиралися до міста, я намалював таке зображення: стоїть Дюк – знаменитий одеський памятник. Російський капітан дивиться в бінокль й розглядає, з якої сторони до нього підступитись, а той показує йому відповідний жест. Пірати видавали марку з цим малюнком, продавали дуже дорого, а я з ними сварився. Тоді вони намалювали іншу марку – додали кілька дельфінчиків – і знову видали її й почали продавати. Я знову почав з ними сваритися, а вони сказали: «Вибачте, наша художниця цей малюнок зареєструвала як авторське право», – ділиться історією карикатурист.

Попри проблеми з дотриманням авторських прав в Україні та високу ціну книги через відсутність меценатів, готових проспонсорувати проєкт та зробити його доступним широкому загалу, поціновувачі творчості Віктора Голуба переконані, що такі видання на часі.

«Сьогодні справді вагома подія. Тому що війна йде на всіх рівнях. Ніл Хасевич заклав гарну основу на Рівненщині, адже у нас справді є багато графіків-сатириків. Їхня зброя працює. Прекрасно, що це працює у віртуальному просторі й на міжнародному рівні. Це важлива галузь. Це свідчить про наше ментальне здоровя, тому що справді показує проблеми Росії, яка чинить всі ці звірства. Це психологічні проблеми і їх так тонко і гостро викрити, напевне, під силу найбільше цій сатиричній графіці. Це прекрасний і дуже потрібний вид мистецтва», – ділиться враженням авторка вступного слова до книги, мистецтвознавиця Любов Крайлюк.

На актуальність подібного видання вказав також військовий журналіст, спеціальний кореспондент Міністерства оборони України Віктор Шубець.

«Цей захід дуже на часі. Дуже мало таких робіт і таких напрямків, які розвиває Рівненщина. Сьогодні, коли з Рівненщини тисячі й десятки тисяч солдатів захищають нашу країну на різних фронтах, це особливо потрібно – допомагати їм з боку культурного фронту».

Читайте також: Карикатури, марки та музика: як Юрій Журавель тримає мистецький фронт

Чимало робіт, які увійшли до мистецького видання «Карикатурою проти війни», виставляли й публікували в Італії, Нідерландах, Бельгії, США. На виставці робіт українських художників у США були три ротації малюнків Віктора Голуба, ще дві – у Франції, а одну з карикатур показували на японському телебаченні.

«Мене навіть просили написати звернення до японського і французького народу. Враження позитивні, світ підтримує Україну. Отримую дуже хороші відгуки», – ділиться враженнями іноземців художник.

Однак не всі закордонні майданчики готові поширювати роботи автора на воєнну тематику.

«У світі безліч конкурсів карикатури. Фактично щодня проходить якийсь конкурс на різні теми, але я не можу зараз малювати щось інше», – підкреслює Віктор Голуб.

Художник зазначає, що не має ні найменшої художньої освіти й пробував себе в різних жанрах, але це не завадило йому розкритися в карикатурі, продовжувати привертати увагу світу до подій в Україні та допомагати долати ворога силою мистецтва.

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Карикатура Віктора Голуба. Фото: з фейсбук-сторінки Віктора Голуба

Коментар
18/03/2025 Вівторок
18.03.2025
17.03.2025