Терапія з фарбами і пензликом: у Рівному відкрили виставку картин військових, які проходять реабілітацію

17 Березня 2023, 17:50
Картини, представлені на виставці «Мистецтво нескорених» РЕПОРТАЖ 1182
Картини, представлені на виставці «Мистецтво нескорених»

У Рівному відкрили виставку-продаж картин «Мистецтво нескорених». В експозиції представили 31 полотно, створене українськими військовими, які проходять реабілітацію в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни.

Захід пройшов 17 березня у Рівненській обласній раді. Ознайомилася із творчістю захисників та дізналася більше про ефективність арттерапії журналістка Район.Культура.

Яскраві заходи сонця, весняні квіти та безліч тварин – саме такі малюнки під час занять з арттерапії створюють військові, які відновлюються в госпіталі після отриманих травм на полі бою.

Сергій Крук

Та за кожною з робіт часто ховається набагато глибший сенс. Військовослужбовець Сергій Крук закінчує курс з реабілітації у Клеванському госпіталі. На його картині у темряві двоє котів дивляться на місяць. Сергій зізнається, що у такий спосіб зобразив себе у той вечір, коли отримав поранення під Соледаром. А щоб картина не здавалася настільки похмурою – домалював котику пару.

«Мій брат, який зараз теж знаходиться у зоні бойових дій, має хист до малювання, закінчував художню школу. Увесь час я тільки спостерігав за ним, але з фарбами не працював. Учора в мене був справжній тест-драйв своїх нервів і здібностей. Я пітнів. Думав, що не вийде, бо спочатку фарба наносилася хаотично, а тоді вже вчителі, які були поряд допомагали в правильності нанесення фарб. Ось так і виходило – відтінок за відтінком», – розповідає Сергій.

Читайте також: «Акварельна весна»: художник Ігор Філик відкрив свою першу виставку в Рівному

Картина Сергія Крука

Втім, не всі військові охоче долучаються до арттерапії. Як пояснює художниця та кураторка арттерапії Аліна Оборська, складно вчора працювати зі зброєю, а сьогодні змінити її на пензлик.

«Заманюємо смаколиками, змушуємо, навіть деколи шантажуємо», – жартує Аліна про те, як арттерапевти спонукають бійців приходити на заняття.

Аліна Оборська

Це підтверджує і Сергій Крук. Військовий зазначає, що кілька тижнів пропускав терапію, найперше, тому що відчував меншу потребу й хотів поступитися місцем тим бійцям, які отримали важчі поранення, пересуваються на інвалідних візках і не мають підтримки близьких.

Іван

Невпевненість спершу відчував і військовослужбовець Національної гвардії України Іван. Захисник брав участь в обороні столиці, а тепер проходить лікування та реабілітацію в Клевані.

«Раніше мав справу з малюванням – я навчався у художній школі. Тому подумав, що можна піти спробувати, чи не втрачені ще навички. Була спочатку трішки соромязливість, невпевненість – нові люди й будь-кому важко влитися в якусь компанію. Але варто було зібратися з думками, трішки стати сміливішим», – розповідає Іван.

Читайте також: Українська Мадонна та Карпати: рівненська художниця відкрила виставку «Радощі й жалі»

Зазвичай цілісний малюнок учасники арттерапії створюють за чотири години заняття, які проходять щочетверга. Серед 31 картини, представленої на виставці, близько 14 українські захисники намалювали напередодні.

«На сьогодні госпіталь заповнений. Ми надаємо комплексну реабілітацію: це і фізична, і медична, і звичайно, психологічна реабілітація. Один із варіантів психологічної реабілітації – це якраз арттерапія. Це весела процедура, де хлопці малюють, спілкуються. Я з боку за ними спостерігав, і правду сказали, що перший раз вони не дуже хочуть йти, але коли спробують, то їх затягує і вони запитують, коли вже четвер. Дівчата їх дуже мотивують», – повідомляє начальник обласного військового госпіталю Андрій Бурачик.

Андрій Бурачик

Через творчість військові зі складними пораненнями, які переживають біль та розпач, можуть висловити свої емоції. Окрім цього, велика перевага арттерапії – допомога у соціальній адаптації. Аліна Оборська розповідає, що на заняттях команда намагається створити веселу та невимушену атмосферу й підтримувати моральний дух військових.

Втім, це недешева справа й був момент, коли організатори ініціативи думали, що припинять діяльність.

«Це дорога річ. Собівартість участі однієї людини – це орієнтовно 300-400 гривень. Це без дороги, без смаколиків. Це суто фарби, пензлі й полотно. У нас більше ніж десять учасників. Щоразу, коли ми їдемо до хлопців, нам треба мінімум 3500-4000 тисячі гривень. Відповідно для нас це немалі кошти», – зазначає художниця.

Благодійні виставки-аукціони картин, створених військовослужбовцями, які проходять реабілітацію в обласному госпіталі, проходять у різних країнах світу: Великій Британії, Канаді, Франції, Іспанії, Сполучених Штатах Америки. За словами Аліни Оборської, всі зібрані кошти через «Будинок ветеранів» розподіляють на придбання автівок, дронів, старлінків та іншого спорядження, яке необхідне Збройним силам України.

Експозиція «Мистецтво нескорених» не стала винятком, адже картини теж виставлені на продаж. Стартова ціна кожного лоту – 1000 гривень. За словами організаторів, ще до відкриття виставки чотири полотна придбали працівники апарату обласної ради та депутати. Зібрані кошти передадуть на потреби ЗСУ.

Коментар
28/03/2023 Понеділок
27.03.2023
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром