Легенда українського безчасся: ким був Грицько Чубай

23 Січня 2023, 16:47
Грицько Чубай 1928
Грицько Чубай

В Україні відзначають річницю з дня народження видатного поета Грицька Чубая. З цієї нагоди в прокат вийшов фільм «Чубай. Говорити знову», а у Львівській національній опері відбудеться концерт «Цей світ – вертеп», присвячений памяті діяча.

Який слід в українській культурі залишив Грицько Чубай та як його пам’ять вшановують українці – дізнавалися журналісти Район.Культура.

Грицько Чубай – видатний український поет, перекладач, видавець, народився 23 січня 1949 року в селі Березини, що на Рівненщині. У його родині були вояки УПА, українські активісти, а за самим поетом ще зі школи слідкувало КДБ. У 17-річному віці його вже викликали на допити за антирадянські вірші та висловлювання.

У 1966 році Грицько вступив до Рівненського педагогічного інституту, але не зміг закінчити його через упереджене ставлення керівництва. Після невдалих спроб продовжити навчання у Львівському університеті повернувся додому й працював вчителем малювання та історії у селі Жабокрики на Рівненщині, а потім художником у колгоспі.

Він прожив коротке життя – лише 33 роки. Проте, за час постійних переслідувань та обшуків написав близько ста різних за жанром віршів: балади, поеми, верлібри. А також став одним з лідерів українського літературно-мистецького андеграунду 60-80 років.

«Чубай – легенда українського безчасся», – сказав про митця літературознавець, дисидент Іван Дзюба.

У 18 років Грицько Чубай написав культову поему «Вертеп».

«Нічого сильнішого від «Вертепу» в тогочасній українській поезії я не знав – публіцистична риторика дивовижно поєднувалась у цій поемі з філософськими, екзистенційними мотивами, що їх ми сприймали через ускладнену образність твору радше інтуїтивно, ніж усвідомлено», – розповідав журналіст і перекладач Микола Рябчук, пише Суспільне.

У 1968 році в Рівному Чубай у самвидаві випустив першу поетичну збірку «Постать голосу», до якої ввійшли 25 віршів. Згодом перший у Львові організував та видавав «Скриню» — самвидавний літературно-мистецький журнал, в якому друкував твори друзів та власні. Втім, книги Григорія Чубая в Україні вийшли друком лише через 15 років після його смерті.

Чубай спілкувався з Василем Стусом і В’ячеславом Чорноволом, дружив з Олегом Лишегою й іншими представниками «незгодного» літературно-мистецького середовища. Ним опікувалися Ігор та Ірина Калинці.

Через постійні допити КДБ, побиття у СІЗО та важку роботу на заводах і у Сибіру 1982 року в митця загострилася хвороба нирок – поет помер у 33-річному віці.

У Чубая залишилися двоє дітей – Соломія та Тарас. Тарас Чубай став музикантом, є лідером відомого гурту «Плач Єремії» та виконує вірші батька, покладені на музику.

Соломія Чубай відкрила мультимедійну дисидентську кімнату імені Грицька Чубая в тюрмі на Лонського у Львові. Згодом вона також створила проєкт присвячений батькові та видала альбом Poety. Чубай.Україна. Любов. А також проєкт з симфонічним оркестром «Poety. Діалог поколінь».

Як повідомила на своїй сторінці у фейсбуці Соломія Чубай, 23 січня на сцені Львівської опери відбудеться унікальний концерт «Цей світ – вертеп». На ньому діячка представить авторські проєкти «POETY» та «Колискові для Олекси» у супроводі музичного гурту та симфонічного оркестру INSO-L’viv. А Тарас Чубай виконає композиції на вірші Грицька Чубая та інших відомих поетів, свої хіти й колядки. Отримані гроші з продажу квитків планують передати на допомогу Збройним силам України.

 

Перед концертом у Львові відбудеться відкриття вулиці імені Грицька Чубая.

Вулиця Грицька Чубая у Львові. Фото: Суспільне Львів

Окрім музичних заходів, вшановують поета і в кіно. 19 січня в український прокат вийшла документальна стрічка «Чубай. Говорити знову» режисера Михайла Крупієвського.

«Мені хотілося, щоб про тата дізналися глибше, щоб стало зрозумілим, звідки в нього брались такі тексти. Нарешті хотілося бути чесними з самими собою. Бо ми зазвичай створюємо п'єдестали, героїв, продукуємо додаткові комплекси в інших людях, продукуємо заздрість. Але головною мотивацією було розповісти історію тата. Я насамперед хотіла говорити про того Чубая, який створив «Вертеп», «Відшукування причетного», «Марію». У фільмі ми бачимо уже зламаного Чубая, бачимо трагедію генія, який був богом у своїй тусовці, але його зламала і система, і люди, його ж оточення, яке від нього відвернулось», – розповіла ZAXID.NET Соломія Чубай, яка є ідейною натхненницею фільму.

Ведучим стрічки став письменник і музикант Сергій Жадан, а музичне оформлення створював Тарас Чубай.

У фільмі про Грицька Чубая розповідали відомі люди, з якими він дружив і творив: поет Василь Герасим’юк, актор Юрій Брилинський, поет та перекладач Микола Рябчук, письменник Юрій Винничук, поет Ігор Калинець та багато інших.
Коментар
22/06/2024 Субота
22.06.2024
21.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром