«Усі щиро вірять, що це пісні Віктора Павліка»: як у Рівному пройшов творчий вечір Сергія Лазо

18 Січня 2023, 21:01
Сергій Лазо 1739
Сергій Лазо

У Рівному відбувся творчий вечір митця, який створив чимало відомих творів та часто залишався за лаштунками естради. Співав і читав вірші для рівнян Сергій Лазо

Презентував свої альбоми, книги та пісні митець 17 січня у Рівненській обласній бібліотеці для молоді. Відвідала творчий вечір і журналістка Район.Культура.

Мало кому відомо, що авторство таких хітів, як «Ти подобаєшся мені», «Ні обіцянок, ні пробачень», «Не йди» належить не Віктору Павліку чи Гайтані, а саме Сергію Лазо. Митець – це влучне слово, щоб описати його діяльність, адже за довгі роки кар‘єри він був і письменником, і композитором, і співаком, і актором, і перекладачем. 

«У мене все переплітається: і пісні, і музика, і вірші. Таке в голові твориться. Жити з цим складно», – посміхаючись, зауважує автор.

Як письменник Сергій Лазо має доробок із 26 книг. Зазначає, що це багато і якщо розпочати мову про кожну з них, то можна розповідати про це місяць, а то і більше. Пише у різних жанрах: проза, поезія й навіть видав книгу п‘єс. 

«Перша книга, яку я хочу представити, має назву «Магія кружіння». Це друга книжка, яка вийшла в мене українською мовою. До того – лише російською. За фахом я російський філолог і в сім’ї у нас всі розмовляли російською, крім моєї бабусі Євдокії Іванівни. Але українська мова була присутня завжди в родині на маргінесі. Система була така, що розмовляли російською, так складалось і творче відчуття. Робота зі словом йшла російською, а потім дуже все добре згадалося. А от найкращі пісні завжди писалися суто чисто українською мовою», – пригадує Сергій Лазо.

«Магія кружіння» – це більше ніж книга, це проєкт. Адже до комплекту входить також компакт-диск із піснями та 20-хвилинним унікальним роликом, який записаний на студії. У ньому чотири актори, серед яких і Наталя Сумська, читають вірші з цієї книжки. Це можна назвати поетично-музичною аудіовиставою.

«Мені пощастило зустріти дуже круту художницю на Вернісажі й коли я побачив її роботи, то був шокований. Я просто побачив ілюстрацію до книжки. Це рідкісне щастя для поета, адже складно знайти оформлення для своєї книжки, споріднену душу, яка може це передати. Тут майже два десятки її гравюр. Книга дуже цікаво ілюстрована і дуже цікаво видана», – розповідає Сергій Лазо.

Окрім розмов про книги, звучала на творчому вечорі й музика. Як зазначає митець, ці пісні він співає вже 30 років, але не може з цим нічого вдіяти.

«Я знаю, що я мушу заспівати кілька пісень, бо інакше мене звідси не випустять», – жартує музикант. 

З піснею «Мрії про тебе», як розповідає автор, тепер у нього є нова асоціація. Загалом ця романтична композиція про двох молодих закоханих людей, які з різних причин не можуть бути разом. Тож вони домовляються навіть за умов, що перебувають у різних містах, дивитися на зорі чи місяць і думати одне про одного. Однак сучасного прочитання додав пісні візит Сергія Лазо до наших військових. 

«Абсолютно фантастична річ відбулася, коли ми виступали перед нашими воїнами. Якась у всіх така асоціація є, що якщо військові сидять перед ними, то їм треба про війну співати. Ну і ми співали, а вони кажуть: «Заспівайте нам про кохання Сергію, нащо нам та війна. Ми її бачимо щодня. Ми хочемо, щоб ви заспівали про те, що у нас на душі». А один з наших молодих солдатів розказав мені про те, що у нього схожа історія: він домовився зі своєю дівчиною, яка чекає на нього, що вони дивляться на одну й ту ж зірку. І от я відчув поєднання таких абсолютно непоєднуваних понять: війни й миру. Усе це об’єднує кохання. Воно вище за війну, воно вище за всі ці життєві перипетії», – ділиться історією Сергій Лазо.

Унікальною роботою став альбом «Ключ», над яким Сергій Лазо працював спільно з відомою українською акторкою Наталею Сумською. Про знайомство з нею митець розповідає з усмішкою. 

«Колись Наталя звернулася до мене з проханням написати для неї пісню. Спершу вона, звісно, звернулася до Віктора Павліка з питанням: «Де ти береш такі пісні?» А він розповів їй про мене. Ми з нею познайомилися на фестивалі «Марія», який в 1992 році проходив в Трускавці. Туди приїхала Наталя Сумська, ще не народна артистка, вона тоді тільки формувалась. Але була така амбітна і з фантастичним голосом, про який мало хто знає, тому що її звикли сприймати як велику драматичну акторку, кіноакторку. Вона на телебаченні працювала. Проте вона фантастично співає. У неї розкішний голос. І так пішло поїхало, ми записали перші пісні», – зазначає Сергій Лазо.  

Згодом виник дуетний проєкт і з альбомом «Ключ», який презентували у 2021 році, артисти об’їздили усю Україну. Виступали в театрах: в Житомирі, Франківську, Рівному. На запрошення українського письменника Анатолія Кичинського побували й на Херсонщині. 

«Ми були в Асканії-Новій, в Новій Каховці, де зараз стоять москалі, а ми там давали концерти. Складно зараз про це згадувати», – зауважує музикант.

Назва альбому з’явилася завдяки віршу Анатолія Кичинського. Сергій Лазо поклав її на музику та зазначив, що відразу відчув – цей вірш повинен стати піснею. Її виконання вдалося почути й рівнянам.

Окрім вірша херсонського поета, піснею стала також поезія Юрія Іздрика.

«Мене питали, навіщо ви Сергію Васильовичу, берете чужі вірші, якщо пишете класні самі. Вони меркантильно до цього підходять. Люди не розуміють, що я пишу на те, що мені подобається. Є такий поет, якого ви знаєте, це Юрко Іздрик. Дуже відома, харизматична людина. Мені подобається його манера, його вірші. Й один з них відразу запав мені в душу, тому що він має назву Make love not war. Ви пам’ятаєте, як на заході був популярний рух гіпі. Колись я теж був гіпі, нас тоді ловила міліція, стригла волосся і дуже звинувачувала в тому, що ми ходимо в американських штанах. Що це дуже ганебно для людей з Радянського союзу. Коли Rolling Stones вийшли на сцену в одних подертих джинсах, ми всі мріяли про те, щоб десь взяти такі джинси, бо класнішого за це нічого не буває. І от пісня, яка має назву Make love not war», – розповідає артист. 

Наостанок співак на прохання присутніх виконав композицію «Ні обіцянок, ні пробачень. За його словами, ця влучна фраза породила чимало анекдотів та смішних історій. Та митцю було приємно, коли права на неї викупив Володимир Зеленський, щоб використати у своїй президентській кампанії.

Як зазначає митець, прикро, що в Україні майже ніколи не знають авторів пісень, а лише тих, хто їх виконує. Лише останніми роками ситуація почала змінюватися: навіть телевізійні шоу почали вказувати авторство у титрах. Цілком можна припустити, що на цьому творчому вечорі принаймні кілька гостей точно дізналися: пісні, які роками посідали найвищі місця у чартах, насправді створив Сергій Лазо.

Коментар
26/01/2025 Субота
25.01.2025
24.01.2025