«Ой як же було ізпрежди віка» – стародавня дохристиянська колядка
Колядка «Ой як же було ізпрежди віка» є однією із найстаріших пісень, яка розповідає про створення світу.
Цю автентичну пісню протягом століть не одноразово видозмінювали та «перекручували». Журналісти Район.Культура вирішили дізнатися про цю колядку більше.
«Ой як же було ізпрежди віка» – це космогонічна колядка. Що цікаво, ранній текст пісні зовсім не пов'язаний із народженням Ісуса, й взагалі не пов'язаний із християнством. Насправді у сюжеті йшлося про інше створення світу, ще до того як на Землю прийшло християнське віросповідання.
Читайте також: Космогонія: як дослідники та науковці спілкувалися про життя та смерть
У колядці йшлося про те, що на світі не було нічого окрім синього моря і посеред нього стояв явір (за деякими версіями 3 явори), на тому дереві сиділо три голуби або три соколи, які «радоньку радять як світ снувати». Птахи вирішують пірнати на дно моря і діставати дари моря, з яких поставатиме світ: з золотого каменю – сонце, зі срібного – місяць, з піску постали зірки, з мулу – земля, з павутинки – гладь небесна.
Одна із версій стародавнього варіанту:
Уже пізніше, з приходом християнства, у текст внесли зміни: птахів замінили на янголів або святих, а світ відповідно створив Бог та апостоли Петро та Павло.
Як то було спрежде віка,
(Спрежде віка) зачатє світа?
Вигравало синєє море,
На синєму морі [стояло] три явори,
На тих яворах три крюлечки,
На першому кріслі сам Господь сидить,
На другому кріслі святий Петро,
На третім кріслі святий Павло.
Рече Господь до святого Петра:
«Порни, Петре, на дно в море,
Достань, Петре, жовтого піску,
Та посій (Петре) по всьому світу.
Сотвори (Петре) небо і землю,
Небо з звіздами, землю з квітами!
Петро порнув і дна не достав,
І піску не взяв (й) світа не сіяв:
Не сотворив Петро [ні] неба ні землі,
[Ні] неба з звіздами, [ні] землі з квітами.
Рече Господь до святого Павла:
«Порни, Павле, на дно в море,
Достань, Павле, жовтого піску,
Та посій (Павле) на всьому світу:
Сотвори, Павле, небо і землю,
Небо з звіздами, землю з квітами».
Павло порнув і дна не дістав,
І піску не взяв, і світа не сіяв:
Не сотворив Павло [ні] неба ні землі,
[Ні] неба з звіздами, [ні] землі з квітами.
Порнув сам Господь на дно у море,
Достав Господь жовтого піску,
Та посіяв на всьому світу,
Сотворив [сам] Господь небо і землю,
Небо з звіздами, землю з квітами.
Ще одним цікавим фактом є й те, що до 90-х років колядка була маловідомою. Її зафіксувала етномузикологиня Ганна Коропніченко у 1994 році, у селі Грузьке на Київщині. Записи автентичного виконання цієї колядки увійшли до альбомів «Ой як же це було ізпрежди віка…» і «Коровай. Етнічна музика України». Нинішній варіант є дуже скороченим, і творцем за сюжетом лишається лише апостол Петро.
На слуху у всіх колядка з'явилася після того, як її використали у мюзиклі «Вечори на хуторі біля Диканьки» у 2001 році. Та тоді акцент зробили на авторстві композитора Костянтина Меладзе, який зробив оновлене аранжування, а не на автентичності використаної у пісні колядки. Тому тоді не всі й зрозуміли, що народне звучання виконане хором «Берегиня», – це уривки зі стародавньої колядки «Ой як же було ізпрежди віка». Повний варіант пісні для мюзиклу назвали «Ріка життя», і авторську частину Меладзе виконали Олег Скрипка та ані лорак.
Пропонуємо послухати одне із найсвіжіших аранжувань колядки, яке зробив ударник луцького гурту «Мотанка» Дмитро Дяченко, який творить під псевдо Svarog Light. Також у кліпі музикант використав різні фото та відеоматеріали з мережі інтернет: фрагмент з мультфільму «Древо Роду», котелевські коржики Оксани Дорошенко, картини Віктора Крижанівського, Валентини Мельниченко та роботу Ігоря Роп'яника «Колядники».
Читайте також: Маланка, Коза й пампухи: до Луцька завітав Львівський різдвяний вертеп
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром