Ukrainian Brits: створили проєкт на підтримку України та збереження її історичної спадщини. ОНОВЛЕНО

14 Серпня 2022, 17:38
Ганна Гороженко ОНОВЛЕНО 2792
Ганна Гороженко

Журналістка та письменниця, авторка телепроєкту «Історія зі смаком» Ганна Гороженко запустила новий проєкт на підтримку України та збереження її спадщини. Він називається Ukrainian Brits (Українські британці).

Про це вона повідомила на своїй фейсбук-сторінці.

Цим проєктом — Ukrainian Brits — Ганна Гороженко покаже історичний зв'язок між Україною та Великою Британією.

Як розповіла Ганна Гороженко в коментарі для Район.Культура, «Українські британці» — проєкт, сторений у межах барокового «Історії зі смаком», що заснований на архівних матеріалах з реконструкціями. 

Минулого року відзняли 8 серій про життя барокової Гетьманщини в 1730-1750-х роках, наразі одна з серій вже викладена на ютуб-канал. Нині решта сім серій в процесі монтажу — він розтягнувся, бо частина групи час від часу на фронті. 

««Українські британці» — одна зі сторін нашого мультимедійного проєкту про Україну 17-18 столітть і її культурну спадщину. Тобто наше власне україське бароко тепер розростається», — каже Ганна.

«Це відеопроєкт створений «на колінах» — одним моїм айпедом. Але я гадаю, що це краще, ніж не робити нічого», — Ганна Гороженко. 

Першою колектив розповів у рамках проєкту історію Гіти Вессекської, доньки останнього англо-саксонського короля Гарольда II, якого вбили нормани і завоювали його країну, а сама Гіта дивовижним чином стала дружиною київського князя Володимира Мономаха.

Далі на черзі історія про «Нову Англію» у Криму — британську колонію XII-XIV століть. За словами Ганни, загалом «Українські британці» — це серіал про різних чудових англійців, шотландців і ірландців, які жили на території України і залишили слід в житті та історії нашої країни. 

«Частина нашої команди лишилась у Києві — це неймовірні культурологи, історики з костюму, зберігачі старожитностей і колекцій, фотографи, оператори і режисери», — каже Ганна. 

Зараз Ганна разом із донькою перебуває у Великій Британії. Вона розповіла, що її колеги по роботі над історичним проєктом перебувають в Україні і займаються збереженням колекцій української культурної спадщини, тому дослідниця вирішила допомогти їм, а також допомогти своїм слухачам зрозуміти трохи краще нашу історію.

«Опинившись закордоном і подолавши різні країни Європи, і доїхавши аж до Британії — я помітила, як мало європейці знають про нас, нашу історію та культуру. У Франції, в Бержараку, я провела лекцію для місцевих мешканців — саме про зв’язки Франції та України, про нашу аристократичну спільну історію. Французи були подивовані такими іменами, як королева Марія Лещинська — те, що вона наполовину є українкою; близький до короля спецагент Григір Орлик; князь Сангушко — генерал-адьюдант Наполеона Бонапарта та інших неймовірних героїв нашого минулого. Далі на мене з моєю маленькою донечкою чекала Велика Британія. І я зрозуміла, що мушу розповісти і тут про зв’язки між нашими країнами. Так і створився освітній проєкт «Українські британці», — поділилася Ганна Гороженко. 

Опублікованим відео ініціатори проєкту збирають донати на оцифровку музейних колекцій України та на вивчення взаємовпливів у костюмах Європи та наших земель.

«Проєктом «Українські британці» ми збираємо гроші для дуже важливої місіїоцифровки музейних фондів, які перебувають у гарячих зонахЧернігівщині, Сумщині особливо. Всі пам’ятають про знищений музеї Марії Примаченко, Григорія Сковороди, а викрадені колекції з Маріупольських музеїв. Більшість фондів таких регіональних музеїв не оцифровані і це справжня біда — в разі знищення ми їх втратимо назавжди, а в разі викрадення саме деталізовані фотографії в найкращій якості допоможуть нам повернути наші скарби собі після перемоги. Тож саме тому в цих відеороликах я закликаю британців, та й не лише — усіх, хто дивиться проєкт — жертвувати на цю благородну справу», — розповіла Ганна.

Щойно дослідники наберуть достатню кількість коштів — перша група вирушить оцифровувати фонди. Ще один напрямок, на який збирають донати, стосується саме українського бароко.

На жаль, українського одягу барокової доби в нас збереглось надзвичайно мало. Дослідниця пояснює, більшість елементів одягу вивезена в росію — у москву та петербург ще під час Другої світової війни. Десь там ці експонати і сховані у фондах, куди немає доступу українцям. Тому вивчати матеріальну культуру в моді дослідникам доводиться в архівах — за судовими описами, тестаментами або зображеннями — на картинах та іконах.

«Наприкінці XVII — початку XVIII століть саме на іконах ми бачимо величезну кількість жіночого одягу, який надзвичайно схожий на такий самий того ж періоду, який зберігається наразі в британських музеях. Ми вже домовились із приватним музеєм родини Фейрфакс в Йорку, що наша група дослідників зможе приїхати і вивчити ці зразки одягу. Нас допустять у фонди, аби ми роздивились, зняли лекала, і змогли згодом відтворити — з огляду на зображення, збережені в Україні. Також ми співпрацюємо із музеєм Вікторії та Альберта в Лондоні, музеєм Йоркського замку, які вже надають нам деталізовані світлини речей, які знаходяться в їхніх колекціях», — поділилася Ганна. 

Відтворивши ці зразки одягу, ініціатори проєкту планують відзняти документальний проєкт «Гетьманші» — про трьох неймовірних жінок, дотичних до українських гетьманів. Костюми після цього передадуть на експозицію в один із українських музеїв.

Нагадаємо, у селі Сокіл, що у Луцькому районі, пройшла презентація книги Ганни Гороженко «Лицарка Корони».

Читайте також: 

Коментар
21/07/2024 Субота
20.07.2024
19.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром