«Вони стріляли їй в голову і серце», – Лев Скоп про мурал Богородиці в Станиці Луганській
Лев Скоп в інтерв'ю з ведучою програми «Розмова в Музеї Корсаків» Світланою Федонюк розповів про поїздки в АТО, допомогу українським воїнам та мистецтво на ящиках з патронів.
«Розмова в Музеї Корсаків» – спецпроєкт Район.Культура. Журналісти видання обрали найцікавіше з інтерв'ю про обстріляний мурал Богородиці в Станиці Луганській, волонтерство на Сході, ікони на ящиках з патронів та «портативний» вівтар.
Читайте також: Розмова з Левом Скопом в Музеї Корсаків
У розмові з ведучою проєкту Світланою Федонюк львівський іконописець розповів про те, як він малював образ Божої Матері на фасаді в Станиці Луганській. Лев Скоп зазначив, що там якраз була війна і він з командою приїхав робити перший фестиваль миру.
«Я вибрав фасад. А сепаратисти були десь за 500 метрів. Трохи страшно було, але то таке. І ми на 8 метрах цього фасаду малюємо Богородицю...», — розповів митець.
Через деякий час команда повернулася до Станиці і побачила, що мурал розстріляний з автоматичної зброї. Місцеві попросили митців виправити пошкоджений образ на фасаді. Лев Скоп спочатку пропонував так і залишити, як лице війни, проте місцеві не погодилися і сказали: «Для вас – це екзотика, а для нас – Богородиця». Після того, як під'їхав кран, Лев Скоп з колегою реконструювали стінопис.
«Я дістав з самого чола Богородиці снайперську кулю. Уявляєш, вони стріляли Їй в голову і в серце...», – Лев Скоп.
Читайте також: «Мій Бог любить сильних і красивих», – іконописець Лев Скоп
Також під час інтерв'ю художник розповів про волонтерство на Сході. Сам він дуже часто їздив з допомогою в АТО, а його дружина, мисткиня Тетяна Думан-Скоп, створила організацію «Митці — воїнам», де продавала картини, а отримані кошти передавала на потреби українського війська. У 2014 році вона зробила перший проєкт і змогла купити 20 бронежилетів.
Читайте також: Іконописець Лев Скоп проведе у Луцьку майстер-клас
Співрозмовники зачепили й тему про ікони на ящиках з патронів. Лев Скоп під час волонтерських поїздок в АТО на ящиках не один раз створював образи. Іконописець розповів, що недавно він зробив з такого привезеного з фронту ящика євхаристичний вівтар, який складається, як дипломат.
«Ми приїжджаємо на фронт, будь-де можемо розкрити його – там намальована євхаристійна чаша, Ісус Христос, ангели. Отець посередині ставить чашу і проводить Службу Божу», — розповів художник.
Також Лев Скоп додав, що зараз з командою робить церкву в пам’ять про загиблих. Там вже відбулася служба, на якій був присутній владика. Тоді якраз використали портативний вівтар, у якому запалили свічку.
Читайте також: У Луцьку іконописець Лев Скоп проведе лекцію про церковне малярство Галичини
У програмі «Розмова в Музеї Корсаків» іконописець ділиться спогадами про кохану — Тетяну Думан-Скоп, чию виставку «Понад часом: національне» презентували у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків, знаннями про святе та грішне, інсайтами.
Про виставку мисткині читайте у нашому матеріалі «Зворушлива дитинність»: у Луцьку відкрили виставку ікон Тетяни Думан-Скоп.
Довідково: «Розмова в Музеї Корсаків» – новий проєкт сайту Район.Культура. Це серія відеоінтерв'ю із митцями або їхніми представниками на тему культури, мистецтва та життя в цілому.
***
Підписуйтесь на ютуб-канал Район.Культура за посиланням.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром