Мистецький фронт: графік Ніл Хасевич — борець за незалежну Україну
«Я не можу битися зброєю, але б'юся різцем і долотом. Я, каліка, б'юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива… Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б'ються», — Ніл Хасевич.
Художник-графік Ніл Хасевич прожив недовге життя, проте назавжди закарбувався на сторінках української історії героєм-борцем за незалежність та соборність України.
25 листопада виповнюється 117 років з дня народження талановитого художника та видатного громадського і політичного діяча, члена ОУН і Української Головної Визвольної Ради. Ніл Хасевич постійно працював у криївках, де й створював свої твори. Там і помер. 4 березня 1952 року художник і два його побратими були вбиті у бункері, який вони охороняли.
Журналісти Район.Культура вибрали декілька робіт митця, щоб вшанувати пам'ять про нього, а також нагадати про те, що український бойовий дух незгасимий навіть впродовж століть. Саме він дає сил українцям у боротьбі з російським окупантом (раніше зі сталіним та радянським союзом, а зараз із путіним та росією) за свою Батьківщину.
Ніл Хасевич працював переважно в галузі станкової, книжкової, документальної графіки, створював дереворити (гравюри на дереві). Протягом 1943-1944-х років митець працював редактором журналу «До зброї», готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА «Український перець» та «Хрін», керував підпільною друкарнею, випускав агітаційні матеріали — брошури, листівки, летючки. Також він розробив ескізи прапорів, бофонів, печаток, бланків і відзнак підпілля (Хрест заслуги, Хрест бойової заслуги, медаль «За боротьбу в особливо важких умовах»).
Читайте також: «Воля ціни не має», – дизайнерка Марчела Можина про шрифт, натхненний Нілом Хасевичем
1. Зображено валку з переліком речей, що їх отримують українці від росіян — «Кагановичі», «Кати», «Короста і Сифіліс», «Кайдани», «Нужда», «Накази»
2. Зображено валку з переліком речей, що їх відбирають в українців і надсилають росіянам — «Українців в Сибір», «Хліб», «Цукор», «Вугілля», «Залізо», «Сало»
Читайте також: У Рівному відкрили виставку, присвячену головному художнику УПА
Читайте також: Острозький історик розповів, як знайшли оригінальні листівки Ніла Хасевича
Графіки взяті з сайту електронного архіву українського визвольного руху, який є спільним проєктом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Більше робіт Ніла Хасевича можна знайти за посиланням.
Довідково: Ніл Хасевич — український художник, графік, активний громадський і політичний діяч, член ОУН і УГВР. Лицар Срібного Хреста Заслуги та медалі «За боротьбу в особливо важких умовах». Народився 25 листопада 1905 року у селі Дюксин, нині Деражненська сільська громада, Рівненський район, Рівненська область. Альбоми з його графічними творами ще за життя митця поширювалися серед делегатів у новоствореній Організації об’єднаних націй (ООН) в Америці. Десятки експозицій його робіт ще перед Другою світовою війною проходили світовими столицями.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром