Ззовні: як потрапити у кролячу нору

12 Листопада 2024, 11:48
Кадр із серіалу «Ззовні» БЛОГ 1094
Кадр із серіалу «Ззовні»

Американський серіал «Ззовні» створений Джоном Ґріффіном точно претендує на звання найобговорюванішого проєкту цього року і не дарма, адже це шоу з посереднього жахастика переросло у цілий кіновсесвіт з власними законами та непередбачуваними подіями.

Досі він викликає шквал теорій та детальних аналізів у фанатів франшизи. Зокрема завдяки крайньому сезону, що після невдалого попереднього, зміг повернути глядачів до таємничої історії про загадкове містечко, з якого неможливо втекти.

Будьте обережні, спойлери! 

Білий кролик

«Аліса: Як довго це назавжди? 

Білий Кролик: Іноді лише одну секунду»

Льюїс Керрол

Події серіалу розгортаються у Фромвілі, химерному містечку, в яке можна потрапити, проте з нього неможливо повернутися. Сюди випадково потрапляють різні люди, і незабаром вони виявляють, що їх переслідують загадкові й смертельно небезпечні істоти, які виходять на полювання щоночі. Ніхто не знає, хто вони, як сюди потрапили та найголовніше – в чию гру вони грають.

Центральна історія серіалу пов’язана зі сім’єю Меттьюзів, які на межі розлучення вирішили поїхати у подорож. Чоловік, жінка та двоє дітей. Все б нічого, але на дорозі їм трапляється дерево, що загороджує дорогу, змушуючи повернутися на центральну трасу та об’їхати цей шлях. Таким чином вони потрапляють у це таємниче містечко.

Бойд. Кадр із серіалу «Ззовні»

Перша ніч у селищі, знайомство з монстрами, вбивства, тихий жах та відчай. Вони, як колись їхні попередники, починають шукати вихід з цієї ситуації, проте розуміючи, що це надовго, адаптуються й починають жити за правилами колонії. Точніше за законами Бойда, колишнього військового, що доглядає за порядком у місті й виконує функції шерифа. Саме завдяки йому містяни можуть відносно спокійно проживати у цьому божевіллі, адже колись він знайшов у лісі талісмани, які допомагають відлякувати почвар з підземелля.

Та ось дивина. Молодший син Меттьюзів, Ітан починає бачити загадкову примару хлопчика у білому костюмі. Схоже, між ними є якийсь зв’язок, про який впродовж усього серіалу натякають. Деякі люди вважають, що саме він є так званим «білим кроликом» подій, який усіх заводить у глиб власної нори. Хтось переконує, що він добрий персонаж, хтось, що саме він причина виникнення цього моторошного місця. Проте як не крути, хлопчик у білому – ключовий герой в оповіді серіалу та ще не раз дасть про себе нагадати. 

Хлопчик у білому. Кадр із серіалу «Ззовні»

Під час прогулянки біля будинку колонії Меттьоюз молодший починає товаришувати з Віктором, одним з найзагадковіших жителів містечка. Дивний чоловік живе тут з дитинства, відколи його матір разом з ним та сестрою переїхали сюди. Він спостерігає за рухом дерев та ніби знає щось більше, ніж будь-хто з присутніх у селищі. Насправді чоловік багато чого не пам’ятає з подій дитинства, коли сталась якась катастрофа і попередні жителі Фромвілію загинули. Одна з фанатських історій каже, що через певний період часу поселення перезавантажується й усі події програються з початку, наче танець балерини у музичній дитячій скриньці.

Віктор. Кадр із серіалу «Ззовні»

Його матір Табіта також тісно пов’язана з цим місцем. Як ми дізнаємося у третьому сезоні, у дитинстві їй снився Фромвіль. Тому існує теорія, що саме вона може бути сестрою або матір’ю Віктора, адже вона так само бачить дітей, які просять допомоги. Вона чи не єдиний персонаж, котрий намагається зрозуміти що тут відбувається разом з Джейом, колишнім мільйонером, який прибув у місто в один день зі сім’єю Меттьоюзів.

Аналізуючи три наявні сезони, можна дійти висновку, що у серіалі існує кілька реальностей, в яких живуть персонажі. Перша – та, з якої усі герої потрапляють на одну дорогу з поваленим деревом. Друга – та, у якому подорожні залишаються жити у поселенні. Власне, це і є Фромвіль – невелике селище в американській глибинці. Там є пошта, кав’ярня, житлові будинки, поліцейський відділок та навіть залізничний шлях. Здається, що спроєктовані вони в один час. Приблизно вкінці ХХ століття. Виділяються з однотипних будівель лише церква, підвали й маяк, не випадково саме до цих місць завжди проводять портали у магічних деревах.

Табіта й таємничі цифри в маяку. Кадр із серіалу «Ззовні»

Існує й третій вимір, куди якраз через дерево потрапив Бойд, – це невелике приміщення, у якому утримують бранців. Пізніше шериф зміг повернутися туди, коли підпалив факел на місці руїн цієї кімнати. Можливо, є ще такі місця, але у них важливо підпалити вогонь. Наприклад, Сарі, одній з ключових персонажок історії, стало погано біля другого пляшкового дерева, і там вона почала теж чути голоси. Крім того, є четвертий вимір, куди пізніше потрапила Табіта. Селище знаходиться у лісі, який рухається, дерева у якому постійно змінюють своє місцеперебування.

Життя у картковому будинку

«Треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше!»

Льюїс Керрол

Життя містян у Фромвілі можна порівняти з картковим будиночком. Кожної ночі вони змушені переховуватися від монстрів, аби вітер не знищив тонкий світ, у якому вони все ще існують. Чому «все ще»? А тому, що багато хто схиляється, що це містичне місце – чистилище, у яке потрапляють люди, що вже померли, аби пройти перевірку на новий етап буття або залишитись на землі надалі.

До слова, на це натякала й дружина Бойда, коли ті тільки-но прибули у місто. Вона твердила про несправжність цього світу й аби «проснутись» з цього божевілля потрібно вбити кожного мешканця Фромвілю. Також про це свідчить тимчасове перенесення Табіти у власну реальність. Жінка після падіння з вікна маяка раптово опинилася у лікарні з понівеченим тілом з автотрощі, про яку говорили усі навколо. Звичайно, дехто закидує, що це був несправжній світ, адже у жодній поліклініці Америки не існує 13 поверху. Втім, такі події наштовхують невипадкову алюзійність на «Алісу в країні Див», адже, як відомо, Алісі усі її чудасії наснились. Звичайно, такий передбачуваний хід не подобається фанатам «Ззовні». Проте чи зроблять сценаристи легку розв’язку у цій історії, як це сталося із попереднім проєктом «Загублені» – поки що невідомо. 

Кадр із серіалу «Ззовні»

Варто зазначити й інші схожі моменти з однойменною повістю Льюїса Керрола. До прикладу чарівні пляшкові дерева, які дивним чином нагадують кролячу нору. Зайшовши в одне з таких дерев, можна неочікувано потрапити у різні місця Фромвілю, часто у найнебезпечніші. Колоди карт, що розкинуті у кожному закутку поселення, навіюють на існування «головного боса» в історії – Червової королеви, яку мешканці селища поки що не розпізнали. Зло криється у деталях, один з блогерів у ютубі висунув версію, що ймовірним кротом може стати нічим непримітна Клара, яка з’являється біля персонажів, коли має щось статися, або ж Донна, керівниця будинку колонії, котра є однією з тих самих щасливців, що вижили тут з незапам'ятних часів без Бойдових талісманів.

Пляшкове дерево. Кадр із серіалу «Ззовні»

Серце «Ззовні» — це страх. Страх перед невідомим, перед ізольованістю та втратою контролю над власною долею. Місто стає своєрідною пасткою. Не лише фізичною, але й емоційною та психологічною. Герої, відгороджені від зовнішнього світу й мусять стикатися з власними демонами, аби вижити попри все. А коли панує відчай, єдине, що об’єднує групу людей – це надія. Іноді здається, що саме вона підживлює це місце, запускаючи нові механізми отримання найважливішого почуття у житті будь-якого виду. На це відсилає восьма серія третього сезону, коли Віктор згадав, що саме розповів хлопчик у білому одному з колишніх мешканців міста, коли той був малий. Відповіді на загадки про кінець усього цього можна знайти на початку. Таємничі діти, що народилися у темряві, були ображені на людей, які з ними вчинили щось жахливе, але їх гріла надія, яку дала їм матір.

Кадр із серіалу «Ззовні»

Щодо самої матері, то достеменно невідомо хто це може бути, проте я схиляюся до постаті Табіти у серіалі, адже діти-небіжчики являються тільки їй, та й нині вона є так званою «обраною», котра має врятувати усіх. 

Намішали автори сценарію сюди й давньоскандинавські мотиви, індіанські та першовідкривачів Америки. Унікальністю цього серіалу є те, що передбачити майбутні повороти неможливо. Сюжетна лінія розгалужена, з кожною серією вона перетворюється на дедалі химерніший світ, який би точно не наснився б здоровій людині. У серіалі майстерно використовують елементи класичних фільмів жахів, таких як неочікувані появи монстрів та містичну атмосферу, яка тримає глядача в постійній напрузі. Однак за цим страхом ховається важлива екзистенційна тема: що означає бути людиною, коли всі надії зникають? Яка сила рухає нами в умовах безвиході?

Кадр із серіалу «Ззовні»

Рекомендації

«Ззовні» — це більше, ніж просто містичний серіал про монстрів. Це насамперед розповідь про людей, про наші страхи та надії, про внутрішні сили, які допомагають нам вижити в найскладніших умовах. Він занурює глядача у світ, де кожен вибір має значення, і де віра в себе та інших може стати ключем до виживання.

Якщо ви любите трилери, що поєднують глибоку психологію та містичний жах, «Ззовні» стане для вас справжнім відкриттям. 

Отож, беріть барвистий ланчбокс та гайда у пляшкове дерево!

Кадр із серіалу «Ззовні»

Кадр із серіалу «Ззовні»

Кадр із серіалу «Ззовні»

Кадр із серіалу «Ззовні»

Кадр із серіалу «Ззовні»

Хлопчик у білому на малюнках мами Віктора. Кадр із серіалу «Ззовні»

Коментар
05/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024
03.12.2024