Мистецтво і рекорд
У Луцьку засвідчили світовий рекорд, хоча присутні прижартовували: не світовий, а космічний! Свідками відкриття найбільшої картини у світі, яка стала результатом масштабного проєкту під назвою «Космогонія», стали сотні людей з різних куточків України.
Проєкт, що тривав два роки, об'єднав творчість, науку, релігію і культурну спадщину. Робота тривала у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. Картина, створена художником Петром Антипом, втілює в собі концепцію створення Всесвіту, зародження життя, природи, людини. Вона стала символом відродження, поєднуючи різні легенди і міфи, які, на перший погляд, можуть здаватись далекими, але насправді живуть у генетичних кодах різних народностей, адже з них формувалися нові течії філософій та вірувань.
Особливість цієї ініціативи полягала у тому, що картина створювалася у залі, де відбувався виробничий процес, тому мистецтво стало невід'ємною частиною виробництва.
Перше, що вражає глядачів – її масштаб. Усе ж таки не дарма їй присвоїли рекорд за розмір, адже вона простягається на площу у дві тисячі квадратних метрів. Згодом відвідувачі намагаються роздивитися картину зблизька, побачити тендітні символи, які ховаються серед тонни фарб, і які, щоб розгледіти, варто підійти так близько, що аж починаєш чути запах мазків. Упродовж її створення, я подеколи зазирала у залу, спостерігала, як вона «росте», тому одразу потрапила до групи людей, які скромно стояли на місці, вчепившись поглядом у перше полотно. Дві тисячі квадратних метрів, три тонни фарби, два роки – і маємо історію Всесвіту у Луцьку.
Попри те, що програма 28 вересня складалася з кількох заходів, усе ж таки найбільший ажіотаж зібрали у ті хвилини, коли представник Національного реєстру рекордів України мав оголосити встановлення рекорду. Всі – хтось терпляче, а хтось нервуючись – чекали його слів: рекорд зафіксовано! А потім щось наче вибухнуло, надірвалося – то відвідувачі завзято плескали у долоні.
«Космогонія» – це не тільки про малярство. У межах проєкту Віктор Корсак написав філософський трактат, в якому досліджував концепцію добра і зла у світі та як темні та світлі сили взаємодіють у нашому житті. Книга має стати експлікацією і до картини, аби нащадки та люди, яких від цієї події відділятимуть кілометри й роки, змогли зрозуміти ідею проєкту та осягнути весь масив інформації, який був вивчений авторами. Адже було б дуже шкода, якби вся інформація зникла у просторі. Тому щоб аудиторії було легше сприйняти мотиви, інформацію вирішили подавати не лише через споглядання мистецького твору, а й через читання.
Ті відвідувачі, які побачили «Космогонію» ще на етапі її створення, могли не лише спостерігати за формуванням картини, але й стати частиною цього процесу. Музей Корсаків став відкритим простором, де кожен міг висловити свої думки та ідеї, став майданчиком для діалогу, де митці та глядачі могли об'єднатися, обмінюючись думками про те, як має виглядати твір. Зараз кожен охочий може прийти до МСУМК та побачити картину на власні очі – зала відкрита для екскурсій.